Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne, w dużej mierze jest to wynik wakacyjnych wojaży, podczas których zachwycamy się egzotycznymi roślinami. Ogród zimowy pozwala podziwiać je przez cały rok.
Egzotyczne rośliny w zimowym ogrodzie
Jeżeli chcemy uprawiać rośliny z innych stref klimatycznych to w oranżerii musimy stworzyć im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Do ich uprawy nadają się wyłącznie ogrody z południową witryną, która zapewnia dostateczną ilość promieni słonecznych. W ogrodach od strony wschodniej i zachodniej co prawda rośliny będą się rozrastać, ale nie tak intensywnie, a te z kolorowymi liśćmi będą słabiej wybarwione.
Wybierając rośliny do oranżerii najlepiej wybierać rośliny z tej samej strefy klimatycznej i o podobnych wymaganiach dotyczących światła i temperatury, łatwiej wtedy zapewnić im optymalne warunki wzrostu. Łączenie roślin światłolubnych i cieniolubnych spowoduje, że któreś będą słabiej rosły lub nie zakwitną.
Temperatura w ogrodzie zimowym
Gatunki egzotyczne lubią wysokie temperatury i chociaż okres zimowy jest okresem spoczynku, to musimy zapewnić im temperaturę w granicach 25 stopni Celsjusza. W przypadku roślin z naszej strefy klimatycznej wystarczająca jest temperatura 5-10 stopni. Oczywiście ogrzewanie zimowego ogrodu to dodatkowe koszty, które trzeba uwzględnić przy wyborze roślinności.
Podlewanie i wilgotność
Podobnie jak kwiaty doniczkowe czy ogrodowe, rośliny w oranżerii wymagają regularnego podlewania. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, kiedy nie operują już promienie słoneczne, dzięki temu unikniemy poparzenia liści. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od potrzeb konkretnego gatunku. Kaktusom i sukulentom wystarczy raz w tygodniu, inne wymagają podlewania co 2-3 dni. Częstotliwość podlewania uzależniona jest również od pory roku, w lecie należy robić to częściej, w zimie rzadziej. Najlepiej po prostu sprawdzać wilgotność ziemi w doniczce, nie można doprowadzić do całkowitego jej wyschnięcia. Przy podlewaniu nie należy także zapomnieć o nawożeniu ziemi, rośliny uprawiane w doniczkach nie mają bowiem możliwości pobierania naturalnych składników z ziemi.
Największy problem w ogrodzie zimowym stanowi zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza, która dla roślin egzotycznych powinna wynosić 70-80%. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie automatycznego systemu zraszania lub małej fontanny, która równocześnie będzie pełnić funkcje dekoracyjne. Najprostszym i najtańszym sposobem jest rozmieszczenie szerokich mis z wodą, która będzie parować. Nie należy przy tym zapominać o konieczności systematycznego wietrzenia ogrodu, dzięki temu nie będzie gromadził się nadmiar wilgoci.
Zobacz również: Bdburchex.com.pl – drewniana architektura dla Twojego ogrodu