Jeśli zdecydowałeś się na leasing samochodu, konieczność jego ubezpieczenia wynika z samych zapisów umowy leasingowej. Musi ono obejmować obowiązkowe w Polsce OC, ale także autocasco, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy assistance, jeśli życzy sobie tego leasingodawca. To on, jako właściciel pojazdu dyktuje warunki, dlatego często firmy leasingowe w swojej ofercie posiadają pakiety ubezpieczeń, które oferują swoim klientom wraz z autami. Czy skorzystać z ubezpieczenia auta w leasingu?
Ubezpieczenie leasingowanego samochodu – czy mamy wybór?
Na początku trzeba odpowiedzieć na pytanie: czy mogę nie skorzystać z pakietu ubezpieczeniowego u mojego leasingodawcy? Często ta odpowiedź będzie negatywna, bo większość firm leasingowych będzie stawiać warunek, by wykupić ubezpieczenie auta w leasingu w konkretnej firmie ubezpieczeniowej, z którą współpracuje dany leasingodawca.
Ubezpieczenie auta w leasingu – tyle samo wad, ile zalet
Ofertę leasingodawcy w zakresie ubezpieczenia leasingu z pewnością cechuje szeroki zakres ochrony, który obejmuje wszelkie ryzyka, z kradzieżą włącznie. Do tego na pewno będzie ona dostosowana do wymagań leasingodawcy. W ramach takiej polisy szkody likwidowane są z uwzględnieniem kosztów oryginalnych części zamiennych i dokonywane w autoryzowanym serwisie obsługi (ASO). Istotną zaletą jest też sposób zawierania umowy ubezpieczeniowej – prosty i mało absorbujący. Podobnie jest w przypadku jej odnawiania. Koszt ubezpieczenia leasingu można też rozłożyć sobie na raty i spłacać wraz z ratami leasingowymi. W efekcie spowoduje to, że obok leasingu samochodu, będziemy posiadać leasing ubezpieczenia. No i wreszcie cena – najczęściej dość atrakcyjna dla klienta. To efekt dobrych stawek wynegocjowanych przez leasingodawców u ubezpieczycieli.
Z drugiej zaś strony klient może uzyskać znacznie korzystniejszą ofertę u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela. Co więcej, w kolejnych latach korzystania z ubezpieczenia auta w leasingu, jego cena nie jest już tak konkurencyjna i atrakcyjna jak w pierwszym roku. W sumie więc może się okazać, że jednak lepiej byłoby ubezpieczyć auto indywidualnie.
Bez szans na zniżki, ale też bez ich utraty
Do tego dochodzi prosta obserwacja, choć dotyczy ona każdego ubezpieczenia auta w leasingu: bezszkodowa historia korzystania z takiej polisy nie wypracowuje dla nas zniżek, ponieważ auto jest własnością leasingodawcy. Jednak z drugiej strony, żadna ewentualna szkoda nie spowoduje utraty przez nas tychże zniżek. Warto o tym wszystkim pamiętać, myśląc o ubezpieczeniu auta w leasingu.