Dawno temu, choć w czasach, które niektórzy wciąż mogą pamiętać, był w zasadzie tylko jeden liczący się dostawca internetu w Polsce – Telekomunikacja Polska. Ich usługa była droga, powolna i wadliwa. Kiedy zatem pojawiły się alternatywy, internauci powitali je z radością i ulgą. Dziś ofert dostępu do internetu jest bardzo dużo, podobnie jak sposobów na łączenie z nim. W tym gąszczu propozycji trudno wybrać najlepszy internet.
Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy internet
By wybrać najlepszy internet, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów pojawiających się w ofertach dostawców. Pierwsza rzecz to, oczywiście, prędkość. Zwykle dostawcy chwalą się przede wszystkim prędkością pobierania. Odpowiada ona za to, jak szybko pobierane są dane na nasz komputer. Zależy zatem od niej, jak szybko ładować będą się strony i pobierać pliki. Inną prędkością jest prędkość wysyłania. Z założenia bywa niższa i stanowi około 1/10 prędkości pobierania. Kolejnym ważnym parametrem jest limit danych.
Występuje on głównie w ofertach LTE, choć nie jest to regułą – w niektórych pakietach może się nie pojawiać, za to czasem występuje przy innych rodzajach połączeń. Warto też sprawdzić, czy wybierana przez nas usługa zawiera dodatkową jednorazową opłatę za aktywację i wydanie sprzętu. Ostatnią ważną rzeczą jest termin obowiązywania umowy. Jeśli oferta taki zawiera, a zdecydujemy się na wcześniejsze rozwiązanie umowy, będziemy musieli zapłacić ustaloną karę.
Dostępne sposoby podłączenia do internetu
Obecnie mamy kilka możliwości łączenia się z internetem. Kwestia, które faktycznie są dla nas dostępne, zależy od miejsca zamieszkania (lub miejsca, w którym chcemy mieć dostęp do internetu). Mieszkańcy dużych aglomeracji są zwykle w lepszej sytuacji. Możemy wykupić odpowiedni abonament oferowany przez sieci kablowe. Plusem tego rozwiązania jest bardzo duża prędkość oferowanych usług. Obecnie najszybszy internet tego rodzaju oferuje INEA.
Druga opcja to lokalne sieci osiedlowe. Nie wszędzie są dostępne i trudno scharakteryzować je w jeden sposób, bo jakość usług zależy od konkretnej, często amatorskiej sieci. Najszerzej dostępnym rozwiązaniem jest łącze LTE, jednak ze względu na wykorzystywaną technologię jest ono zwykle najwolniejsze. Oferują je operatorzy sieci komórkowych.
Co właściwie znaczy „najlepszy internet„?
Wybierając najlepszy internet, musimy się zastanowić, co właściwie rozumiemy pod tym pojęciem. Jeśli głównie wykorzystujemy internet do przeglądania stron i komunikacji, limity danych nie będą dla nas dużym obciążeniem. Inaczej w przypadku np. oglądania seriali online – wtedy przyda nam się sieć szybka, z nieograniczonym transferem. Nie zawsze warto sięgać po najszybsze rozwiązania, jeśli nie będziemy z nich korzystać. Zwykle jednak opłaca się myśleć perspektywicznie i wybierać oferty korzystne zarówno pod względem ceny, jak i parametrów.