Torba czy walizka podróżna? Wady i zalety obu rozwiązań

Zastanawiasz się, co wybrać – walizkę czy torbę podróżną? Walizka podróżna kusi, ale torba wydaje się bardziej uniwersalna? Wbrew pozorom wybór nie jest taki prosty, a trzeba go dostosować do sposobu podróżowania i własnych możliwości.

Walizka podróżna – zalety i wady

Walizka podróżna cechuje się regularnym kształtem i sztywną konstrukcją. Walizki mają różne wielkości, pojemności oraz konfiguracje przegród. Walizka bez wątpienia wygląda bardzo elegancko i dobrze chroni bagaż, ale ma też pewne wady.

1. Zalety walizek

Największą zaletą walizki jest jej twardość. Do walizki można z powodzeniem włożyć delikatne przedmioty i zyskujemy pewność, że będą odpowiednio amortyzowane. Mocne i sztywne ścianki walizki zabezpieczają bagaż przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym, więc znika obawa zabrudzenia lub zamoczenia zawartości.

Dodatkowo walizka jest wyposażona w kółka, dzięki czemu można ją bezproblemowo przemieszczać. Specjalna rączka pozwala łatwo ciągnąć walizkę nawet wtedy, gdy jest bardzo ciężka. Walizkę można też bezpiecznie zamknąć, uniemożliwiając osobom trzecim dostęp do swoich rzeczy.

 

2. Wady walizek

Jedną z poważniejszych wad walizki jest trudność dostania się do konkretnej części jej zawartości. Walizka ma jedną główną komorę, więc jeśli potrzebujesz wyjąć z niej przedmiot umieszczony na samym spodzie, konieczne jest rozpakowanie całego bagażu.

Do wad walizek trzeba zaliczyć też ich wagę. Walizka bez bagażu jest prawie zawsze cięższa niż torba podróżna. W dodatku dużej walizki nie można przenosić w ręku, a na pewno nie wtedy, gdy jest wypełniona po brzegi. Wyjątkiem są małe walizeczki, ale w przypadku dużych waliz pozostaje nam jedynie korzystanie z wbudowanych kółek. To z kolei uniemożliwia przemieszczanie walizki po grząskim lub nierównym gruncie, np. po trawniku czy po bardzo kamienistej drodze. W takim przypadku zdecydowanie lepiej mieć ze sobą torbę podróżną. Trzeba też wspomnieć, że walizki nie można „rozepchnąć”, więc zmieści się do niej mniej rzeczy niż do torby podróżnej o podobnej wielkości.

 

Kiedy warto wybrać walizkę?

Walizka podróżna sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy nie masz przez cały czas kontroli nad swoim bagażem, np. w czasie podróży samolotem. Pracownicy odpraw nie zawsze obchodzą się z bagażami podróżnych w sposób delikatny, a w przypadku walizki nie ma obawy o to, że bagaż się uszkodzi.

 

Torba podróżna – zalety i wady

Torba podróżna jest wykonana z materiału i lżejsza niż walizka. Wyróżniamy torby o pojemności od kilkudziesięciu do ponad 120 litrów. Wielkość torby jest zwykle związana z liczbą komór. Im większa jest torba, tym więcej ma przegród. Wyróżniamy torby tradycyjne (tylko do noszenia) i torby podróżne na kółkach.

 

1. Zalety toreb podróżnych

Torby podróżne są przede wszystkim lekkie i elastyczne, a to daje im pewną przewagę nad walizkami. Torba podróżna może być złożona i wtedy zajmuje w szafie niewiele miejsca, a z walizką niestety nie można tak postąpić. Torbę można dodatkowo przemieszczać na kilka sposobów. Możesz ją przenosić na pasku przewieszonym przez ramię lub w ręku, ale modele na kółkach można też ciągnąć, co znacznie przyspiesza tempo przemieszczania się z bagażem. Obecność kilku kieszeni daje ponadto możliwość szybszego dostania się do konkretnych rzeczy.

 

2. Wady toreb podróżnych

Torby podróżne nie chronią bagażu tak dobrze, jak walizki. Zawsze istnieje ryzyko, że zawartość torby się przemoczy lub torba ulegnie uszkodzeniu, np. rozerwaniu, co w przypadku walizki jest znacznie trudniejsze. Dodatkowo torbę podróżną bardzo łatwo otworzyć. Pozostawienie takiej torby bez nadzoru nawet na kilka chwil może się skończyć stratą cennej zawartości, dlatego wartościowsze rzeczy zaleca się przewozić w zamykanych walizkach.

 

Kiedy warto wybrać torbę podróżną?

Na torbę podróżną zdecyduj się przede wszystkim wtedy, gdy musisz samodzielnie przenosić swój bagaż oraz wtedy, gdy podróżujesz własnym samochodem. Torba podróżna będzie lepszym rozwiązaniem głównie w sytuacji przewożenia ubrań, ręczników czy innego miękkiego bagażu. Takie rzeczy możesz spakować bardzo ciasno, wręcz „upchnąć” w torbie bez obawy o ich zniszczenie. Dodatkowo torba jest tańsza niż walizka, więc jej wybór jest naturalną konsekwencją ograniczonego budżetu.

Doskonale torby i walizki podróżne znajdziesz w ofercie polskiej marki Globtroter zajmującej się produkcja toreb podróżnych, walizek i plecaków. W ofercie tej firmy jest duży wybór produktów w różnych rozmiarach, kolorach i stylach. Wszystkie produkty możesz znaleźć na stronie www.globtroter.waw.pl.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments