Czym różni się plecak trekkingowy od wspinaczkowego? Na co zwrócić uwagę, jeśli szukasz najbardziej funkcjonalnego plecaka na rower lub do biegania? Jak dobrać pojemność plecaka do rodzaju wyprawy? Tego dowiesz się z artykułu.
Plecak na trekking – jak dobrać pojemność?
Za typowe plecaki trekkingowe, czyli zabierane na co najmniej tygodniową wędrówkę z dala od cywilizacji, uważa się te, które mieszczą od 45 litrów. Najczęściej jest to przedział 45-60 litrów, bo w takiej objętości można zmieścić nie tylko odzież, prowiant i środki higieny, ale też podstawowe wyposażenie kempingowe, jak namiot, śpiwór, kuchenkę. Niektóre modele plecaków trekkingowych posiadają rozwijane kominy, dzięki którym objętość można zwiększyć o 10-15 litrów. To dobry wybór, jeśli wybierasz się na wyprawy różnej długości i wymagające zabierania ekwipunku o różnej objętości.
Na szczególnie długie wyprawy lub wielomiesięczny backpacking najczęściej trzeba zabrać plecaki trekkingowe o pojemności 65-90 litrów. W takim plecaku zmieści się pełne wyposażenie kempingowe.
Profesjonalne plecaki trekkingowe są bardzo lekkie – modele do 60 litrów ważą około 2-3 kilogramy, ale lepiej nie wybierać plecaka większego niż potrzebujesz. Dlaczego? Przede wszystkim, by uniknąć pokusy “upchnięcia” do plecaka jeszcze kilku dodatkowych rzeczy, które mogą znacznie zwiększyć wagę bagażu.
Plecaki do wspinaczki
Czym plecaki do wspinaczki różnią się od trekkingowych? Najczęściej są to modele o mniejszej pojemności – do 30 litrów na krótki wypad i pomiędzy 30 a 45 litrów na wyprawę wymagającą zabrania dużej ilości sprzętu. Plecaki wspinaczkowe rzadko mieszczą więcej niż 45-50 litrów.
Od plecaków trekkingowych różnią się jeszcze co najmniej dwoma kluczowymi kwestiami – przede wszystkim kształtem, który jest jak najbardziej opływowy, zawiera możliwie mało elementów wystających, które mogą zahaczać na ścianie, oraz wagą. Plecaki wspinaczkowe są ultralekkie. Oczywiście większe modele plecaków wspinaczkowych z powodzeniem można wykorzystywać podczas wyprawy trekkingowej.
Plecaki turystyczne na rower
Jeśli szukasz plecaka rowerowego, który standardowo zakładany jest na plecy (w odróżnieniu od małych toreb umieszczanych na ramie, pod ramą czy pod siodełkiem), to kluczową kwestią będzie waga i system wentylacji. Warto wybierać modele jak najlżejsze i posiadające przewiewny pas biodrowy oraz pasy nośne (np. wykonane ze specjalnej siatki).
Funkcjonalnością, która na pewno przyda się rowerzystom, jest możliwość używania bukłaka z wodą w czasie jazdy. Dlatego warto wybrać model plecaka kompatybilny z systemem nawadniania. Ciekawym patentem jest też specjalna kieszonka na kask.
Plecaki do biegania
Plecaki do biegania muszą być przede wszystkim superlekkie. Modele o najmniejszej pojemności ważą ok. 250 gramów. Niezwykle funkcjonalnym elementem plecaków do biegania na długich dystansach jest system nawadniający – bukłak z rurką, którą przeplata się przez szlufki na szelkach. Dzięki niemu nie musisz się zatrzymywać, by sięgać po napój. Tego typu plecaki posiadają najczęściej małą pojemność – ok. 2-3 litry.
Jeśli potrzebujesz większego plecaka do biegania (ok. 10 litrów), to warto poszukać modelu jak najlżejszego i funkcjonalnego, czyli również posiadającego osobną komorę na bukłak i system, który będzie stabilizował rurkę. Za jeden z najlepszych modeli plecaków biegowych uważa się Mammut MTR 141 Advanced, który przy wadze 300 gramów może pomieścić aż 12 litrów.