Wiele osób uwielbia wędrówki po górach. Jednak aby rozpocząć swoją przygodę z tymi pięknymi zakątkami, warto zadbać najpierw o dobre obuwie oraz ubranie, które zabezpieczą przed urazami i sprawią, że nie zniechęcimy się do tego sportu. Na jakie cechy powinniśmy w takim razie zwracać uwagę, kupując dla siebie górskie buty?
Podeszwa
Najważniejszym elementem butów górskich będzie bez wątpienia podeszwa. Powinna w odpowiedni sposób amortyzować każdy krok, a także uchronić stopy przed wyczuwaniem nierówności. Długie chodzenie po kamieniach, korzeniach, szyszkach czy innych wystających elementach nie jest przyjemne na cienkich podeszwach. Dlatego buty górskie powinny posiadać solidną, grubą podeszwę, która sprawi, że te drobne niedogodności nie będą wyczuwalne.
Niemniej ważny jest w niej odpowiedni protektor. Solidny i głęboki sprawi, że obuwie nie będzie ślizgało się na podłożu niezależnie od tego, czy znajdzie się na nim błoto, mokre liście, woda, odrobina piasku czy śnieg i lód. Dzięki temu noga pozostanie stabilniejsza nawet na trudniejszym terenie, a co za tym idzie: będziemy po prostu bezpieczniejsi podczas wędrówki i mniej narażeni na upadki.
Najbardziej cenionym i popularnym rozwiązaniem w tej kategorii jest podeszwa Vibram, posiadająca agresywny bieżnik, stosunkowo dużą grubość i charakteryzująca się podwyższoną twardością.
Cholewka
Drugim, niezwykle ważnym elementem obuwia sportowego przeznaczonego do wędrówek górskich, jest cholewka. To od niej zależy, czy buty będą dobrze trzymały się na nodze i czy zabezpieczą ją przed urazami. Z tego względu warto wybrać obuwie posiadające cholewkę sięgającą ponad kostkę i wysoko sznurowane. Dzięki temu będzie można idealnie dopasować je do nogi.
Jednocześnie, wysoka cholewka osłoni kostkę i będzie stanowiła jej usztywnienie. Za sprawą dobrego przytrzymywania jej w prawidłowej pozycji, uchroni tę partię nogi przed nieodpowiednim zgięciem, które mogłoby spowodować zwichnięcie lub skręcenie. Zabezpieczy także przed innymi, drobnymi urazami, takimi jak otarcia.
Miękkie, komfortowe wnętrze
Twarda podeszwa i wysoka cholewka pociągają za sobą konieczność wybrania obuwia, które jest bardzo wygodne, aby umożliwiało komfortowe poruszanie się w nim. Dlatego najlepszym wyborem są buty posiadające wewnątrz miękką gąbkę, dopasowującą się do stopy właściciela. Dzięki niej każdy krok będzie przyjemnością.
Wodoodporność
Buty dedykowane górskim wędrówkom powinny być wodoodporne, co zapewni ochronę przed różnorodnymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu nawet deszcz czy śnieg nie sprawią, że wycieczka przestanie być przyjemna i zabezpieczą stopy przed przemoczeniem. Ta cecha przyda się także np. podczas przekraczania strumienia.
Wykorzystanie membrany GORE-TEX zapewnia właśnie taką cechę, a jednocześnie gwarantuje oddychalność buta i możliwość wydzielania ciepła ze stóp na zewnątrz. Dzięki temu nawet w środku lata nie są przepocone.
Antybakteryjna wkładka
Na koniec warto wspomnieć o wykorzystaniu materiału antybakteryjnego jako wkładki. Dzięki temu noga nawet w lecie nie będzie narażona na negatywne oddziaływanie mikroorganizmów. W efekcie będzie zdrowsza, a zapach samego obuwia znacznie lepszy.
Przykładem takich butów są Salewa Rapace, które odznaczają się wszystkimi powyższymi cechami, a dodatkowo solidnym wykonaniem. Ich niebanalny wygląd przykuwa uwagę i może być dodatkową zaletą.