Tabletki do zmywarki czy płyn – co jest lepsze?

Współczesne zmywarki to skomplikowane urządzenia, które oferują użytkownikom bardzo duże możliwości. Pozwalają na znaczną ingerencję w czas, temperaturę i tryb pracy. Dzięki temu możliwe jest dostosowane swojego urządzenia do indywidualnych potrzeb. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego środka myjącego. Obecnie najbardziej popularne są tabletki i płyny do zmywarek. Każdy z nich posiada swoje zalety. Co jest jednak lepsze?

--- REKLAMA ---

Ogólne zasady korzystania ze zmywarki

Pierwszą zasadą korzystania ze zmywarki jest zawsze odpowiednie dostosowanie programu do potrzeb. Zupełnie innych ustawień używa się, jeżeli w zmywarce znajduje się lekko tylko zabrudzone szkło, a innego, jeżeli myte są zatłuszczone i zaschnięte naczynia. Warto o tym pamiętać. Odpowiednie dobranie programu pozwala na uzyskanie maksymalnie dobrych efektów, a także zmniejszenie zużycia energii, wody i środków myjących. Z kolei używanie zmywarki w sposób nieodpowiedni powoduje, że zużycie energii i wody jest znacznie większe.

Więcej o naprawie zmywarek: https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-zmywarek/

Może też być przyczyną szybszego zużycia elementów urządzenia, przez co właściciel naraża się na znacznie większe koszty jego utrzymania. Kolejną ważną zasadą, o jakiej wszyscy korzystający ze zmywarki powinni pamiętać jest odpowiednie dobrnie środków zmywających.

Jak już wspomniano, zarówno tabletki do zmywarki, jak i płyny mają swoje zalety, a także najlepiej sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Trzeba także pamiętać o konieczności stosowania środków działających ochronnie na samo urządzenie. Są to przede wszystkim środki zapobiegające osadzaniu się kamienia. Ich użycie powinno być dostosowane do jakości wody, jaka pobierana jest przez zmywarkę. W nowoczesnych zmywarkach bardzo często montowane są wymienniki jonowe, których zadaniem jest zmiękczanie wody. Sól wspomaga ich działanie. W pewnym stopniu również ma działanie nabłyszczające.

Zalety korzystania z tabletek do zmywarki

Tabletki do zmywarki to przede wszystkim wygoda użycia. Tabletka to odpowiednio dobrana porcja środków używanych do mycia, którą po prostu wrzuca się w odpowiednie miejsce w zmywarce i nie trzeba więcej myśleć o potrzebnych środkach. Wystarczy zamknąć urządzenie i włączyć odpowiednio dobrany program. Tabletkę można umieścić w kilku miejscach w zmywarce. Większość modeli posiada odpowiednio przygotowane na nią miejsce – najczęściej w okolicach drzwiczek. Wielu użytkowników preferuje jednak pozostawianie jej w koszyku na sztućce, czy innym bezpiecznym miejscu.

Wiele tabletek do zmywarek zawiera w swoim składzie kilka komponentów, które pełnią różne funkcje. Najczęściej jest to środek myjący, środek nabłyszczający naczynia i środek zapobiegający odkładaniu się kamienia w zmywarce. Mogą też zawierać sól. Warto zwrócić uwagę, że tabletki różnią się pomiędzy sobą mocą, przez zastosowanie w nich różnego rodzaju i różnie skoncentrowanych detergentów. Warto pamiętać, by tabletki dobierać odpowiednio, w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia mytych naczyń. Warto mieć więc w zapasie kilka ich rodzajów i używać zawsze takich, jakie akurat są potrzebne.

Ważną kwestią w przypadku tabletek do zmywarek jest również bezpieczeństwo. Środki stosowane w zmywarkach do naczyń to z reguły dość mocno skoncentrowana chemia, kontakt z którą nie ma pozytywnego wpływu na skórę dłoni. Tabletki umieszczane są więc zazwyczaj w rozpuszczającej się podczas mycia folii ochronnej, dzięki czemu można ich używać bez żadnych obaw, a przede wszystkim wygodnie.

Zalety korzystania z płynów

Płyny do zmywarek również mają zalety, które sprawiają, że wiele osób decyduje się na ich używanie. Tego rodzaju płyny zawierają zazwyczaj wyłącznie środki myjące. Niektóre mogą być wzbogacone również w nabłyszczacz. Najczęściej jednak dodatki nabłyszczające, sól i środki zapobiegające odkładaniu się kamienia na elementach urządzenia należy stosować osobno. Oczywiście nie jest to tak wygodne, jak zastosowanie tabletek, ale dzięki temu uzyskuje się o wiele większą kontrolę. Używając płynu można dowolnie dobierać ilość i proporcje, a także jakość poszczególnych środków, jakie stosowane są do zmywania.

Co wybrać – tabletki czy płyn?

Wybór pomiędzy tabletkami, a zmywarkami nie wydaje się więc prosty – każde z nich posiada swoje zalety. Ze względu na wygodę i łatwość użycia zdecydowanie przeważają tabletki. Wybierają je osoby, które ze zmywarki korzystają na co dzień, najczęściej myjąc rzeczy średnio zabrudzone. Osoby, dla których najistotniejsza jest tu możliwość wyboru poszczególnych składników i ich ilości, częściej sięgają po przeznaczone do użycia w zmywarkach płyny.

Źródło:

Fix AGD Katowice

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments