Wykończenie domu, remont mieszkania albo zwyczajne przymiarki do nowej aranżacji wnętrza wymagają od nas zwykle decyzji o nowej podłodze. Wielu klientów decyduje się na zakup laminowanych paneli podłogowych – rozwiązania uchodzącego za tanie i wygodne. Oferta producentów paneli drewnianych jest jednak bardzo szeroka, najważniejszym faktorem jest oczywiście cena. Postanowiliśmy zatem dowiedzieć się skąd biorą się różnice w cenie paneli podłogowych oraz jak je kupować, aby zbytnio nie przepłacić. Oto wnioski!
Wahania cen paneli podłogowych z drewna
Przeglądając internetową ofertę producentów paneli podłogowych zapewne szybko urodzi się w twej głowie pytanie: skąd tak wielki rozstrzał cenowy? Produkty tego typu dostępne są na rynku w cenie od 15 do nawet 100 zł na metr paneli. Logika wskazuje, że im wyższa cena, tym większa jakość. Jest w tym dużo prawdy, ale to nie wszystko. Trzeba znać parametry paneli drewnianych, aby umiejętnie je kupić: nie przepłacić i zapewnić sobie jakość, jaka nam w zupełności wystarczy. Co wpływa na koszt paneli podłogowych?
Fot. Połączenie drewnianych drzwi i paneli podłogowych (Podlogi-Naturalne.pl)
Klasa użyteczności paneli podłogowych
Klasa użyteczności to pierwszy parametr warunkujący cenę paneli laminowanych. Istnieje sześć klas, które decydują o wytrzymałości produktu, mieszczących się w przedziale 21 do 31. Ustala się to według rodzaju pomieszczenia, gdzie planujemy położyć panele podłogowe, poziomu intensywności poruszania się po tym pomieszczeniu. Jeśli nie znamy dokładnie znaczenia cyfr na opakowaniu paneli drewnianych, skonsultujmy to z pracownikiem salonu (kupując w sklepie internetowym z panelami podłogowymi, sprawdź klasę ścieralności na stronie producenta). Rozszyfrowując kod zauważysz, że panele przeznaczone do korytarza czy kuchni są bardziej wytrzymałe, gdyż przewiduje się tam większy ruch (w tym także w obuwiu z twardą podeszwą). To oczywiście wpływa na cenę paneli podłogowych.
Klasa ścieralności paneli podłogowych
Drugim istotnym czynnikiem warunkującym koszt paneli podłogowych z drewna jest właśnie klasa ścieralności. Decyduje ona o trwałości produktu, można więc założyć, że to znak jakości producenta. Większa klasa ścieralności to większa odporność paneli podłogowych. Spotkasz się z oznaczeniem w skali AC1 – AC5.
Pośrednio związana z trwałością paneli podłogowych jest ich grubość. Na rynku spotkasz się z produktami oscylującymi w przedziale 6 – 12 mm grubości. Oczywiście grubsze panele podłogowe są bardziej wytrzymałe, ale wymagają też większego nakładu surowca na produkcje, są zatem droższe. Na cenę może wpływać także rodzaj montażu paneli podłogowych oraz to, czy są przystosowane do pokrywania powierzchni, na której ułożono ogrzewanie podłogowe. Jak widać, decydujące w kwestii ceny paneli podłogowych są bardziej ich parametry techniczne, niż model od strony estetycznej.
Fot. www.podlogi-naturalne.pl/drewniane-drzwi-kalisz
W kosztach uwzględnij cenę drzwi wewnętrznych
Drzwi łazienkowe i pokojowe to element, który trzeba rozpatrywać jako coś, co musi pasować do podłogi. Kładąc panele podłogowe musimy dobrać do nich odpowiedni model drzwi wewnętrznych, w innym wypadku nawet najpiękniejsza podłoga straci swój urok i te dwa elementy aranżacyjne będą się ze sobą „gryźć”. Wymiana lub kupno nowych drzwi pokojowych nie musi oznaczać dotkliwego zwiększenia kosztów remontu – w ofercie wielu polskich dystrybutorów znajdują się ciekawe drzwi łazienkowe i pokojowe w znośnych cenach, część z nich wykonana jest z powszechnych materiałów: drewna czy tworzywa sztucznego – modele te pokryte są z reguły okleiną, która imituje praktycznie dowolny gatunek drewna i materiał. Wybór jest olbrzymi, a kupno nowych drzwi wewnętrznych razem z podłogą to rozsądna opcja.