Szybkość internetu – jak ją sprawdzić i od czego zależy?

We współczesnym świecie internet towarzyszy nam każdego dnia. Wielu osobom wręcz trudno wyobrazić sobie spędzenie dnia bez dostępu do globalnej sieci. Dlatego właśnie jakość naszego łącza ma coraz większe znaczenie. Nie warto więc kierować się wyłącznie ceną w jego wyborze. Liczy się także stabilność oraz szybkość internetu. Zobacz, czy potrzebujesz superszybkiego łącza i jak przeprowadzić test prędkości internetu na Twoim urządzeniu!

--- REKLAMA ---

Szybkość internetu – jakiej potrzebujesz?

Przyjęło się, że minimalna szybkość internetu potrzebna do sprawnego korzystania z sieci to ok. 250Mb/s. Jednak wielu z nas potrzebuje szybszego łącza. Przydaje się ono w przypadkach:

  • korzystania z sieci na wielu urządzeniach jednocześnie,
  • częstego oglądania filmów i seriali online,
  • pobierania i wysyłania plików, w szczególności tych dużych rozmiarów,
  • grania w gry online,
  • słuchania muzyki z internetu,
  • częstych kontaktów video online, np. przez program Skype.

W każdym z tych przypadków zbyt wolne łącze może być sporą przeszkodą. Dlatego, jeśli dotyczy nas chociaż jeden z nich, warto zainwestować w większą szybkość internetu, np. 500Mb/s czy nawet 1Gb/s, oferowane przez dostawcę UPC. Znaczenie ma tu także stabilność łącza. W UPC otrzymamy dostęp do internetu światłowodowego, jednego z najnowszych rozwiązań, które zapewni nam łączność bez zakłóceń.

Test szybkości internetu – jak go przeprowadzić?

Masz wrażenie, że prędkość internetu, która widnieje na umowie, odbiega od tej rzeczywistej? Możesz to z łatwością sprawdzić za pomocą tzw. speed testu. Aby test internetu był jak najbardziej miarodajny, najlepiej wyłączyć wszystkiego programy, które mogą mieć wpływ na jego prędkość, w tym komunikatory. Jeśli to możliwe, postaraj się, aby do sieci było podłączone tylko jedno urządzenie. Następnie wejdź na stronę speed testu i włącz go widocznym przyciskiem. Powtórz procedurę kilka razy, a następnie wyciągnij średnią, aby uzyskać najbliższy prawdy wynik.

Pamiętaj również, że podawana przez dostawców wartość to najczęściej prędkość pobierania, nie wysyłania danych. Dlatego zawsze dokładnie sprawdź na umowie obie wartości, zanim ją podpiszesz!

Szybkość internetu jest mniejsza od deklarowanej? Sprawdź przyczyny!

Speed test wykazał, że prędkość Twojego internetu znacząco różni się od tej deklarowanej przez dostawcę? To nie musi być wina zawyżonych wartości w ofercie! Mniejsza szybkość łącza zależy od wielu czynników, w tym:

  • zbyt dużej odległości Twojego miejsca zamieszkania od nadajnika,
  • uszkodzenia modelu lub kabla,
  • nałożenia przez dostawcę tzw. ,,lejka” – sprawdź dokładnie w umowie, czy po przekroczeniu określonego progu w transmisji danych internet nie będzie działał wolniej.

Jeżeli żadna z powyższych sytuacji Cię nie dotyczy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dostawca zawyżył szybkość łącza.

Wysoka prędkość internetu dla wymagających – wybierz ofertę dla siebie

Speed test pokazuje nam też jedną, niezwykle istotną rzecz – jak szybkiego łącza potrzebujemy. Znasz już prędkość swojego internetu i widzisz, że to Ci nie wystarcza? Pomyśl nad zmianą! Superszybki internet w UPC możesz mieć już od 79,99 zł miesięcznie. Warto zastanowić się też nad pakietami dodatkowymi. Potrzebujesz szybszego łącza, ponieważ jesteś fanem filmów i często oglądasz je właśnie online? Pakiet HBO GO to najnowsze filmy i seriale uwielbiane przez miliony fanów na całym świecie! A może wolisz transmisje z wydarzeń sportowych? Pakiet Mega Sport to wyścigi, rozgrywki drużynowe i sporty walki przez 24h na dobę.

Szybki internet to ogromna wygoda, jednak nie każdy z nas potrzebuje go w takim samym stopniu. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny pakiet, dokładnie zbadaj swoje potrzeby, np. za pomocą wspomnianego speed testu. Dzięki temu będziesz w stanie najlepiej dopasować ofertę do swoich potrzeb!

 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments