Stan zapalny jamy ustnej to, niezależnie od przyczyny, postaci i stopnia nasilenia, bardzo nieprzyjemna przypadłość. Ból który mu towarzyszy jest uciążliwy, a dyskomfort potrafi być tak duży, że uniemożliwia przyjmowanie pokarmów, a nawet płynów. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny stanu zapalnego jamy ustnej, jego przebieg, a przede wszystkim – jak sobie z nim skutecznie radzić.
Stan zapalny jamy ustnej – skąd się bierze?
Stan zapalny jamy ustnej nie jest jednorodną jednostką chorobową, co oznacza, że zarówno przyczyn schorzenia może być wiele, jak i różnić się może przebieg i nasilenie dolegliwości. Najczęściej wywoływany jest przez bakterie, wirusy, grzyby. U jego źródeł leżą także urazy mechaniczne, w tym użytkowanie nieprawidłowo dopasowanych protez zębowych czy zbyt twarde włosie szczoteczki, za mocne lub nieuważne szczotkowanie. Jako powszechne przyczyny stanu zapalnego wymienić należy również ubogą w witaminy dietę, wysuszające i podrażniające śluzówkę używki a także błędy i zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej. Także afty, pleśniawki i odleżyny w jamie ustnej wiążą się ze stanem zapalnym jamy ustnej. Wyróżnia się również zapalenie związane z alergią na niektóre pokarmy lub substancje chemiczne. Ponadto stan zapalny błony śluzowej pojawić się może podczas radioterapii i chemioterapii nowotworów, ale także jako efekt uboczny stosowania innych terapii lekami.
Jak przebiega stan zapalny jamy ustnej
Stan zapalny w jamie ustnej może mieć różne objawy i przebieg, od delikatnej zmiany zabarwienia śluzówki, przez obrzęk, aż po rozległe, mnogie nadżerki, owrzodzenia i opuchliznę, której towarzyszy gorączka. Odleżyny w jamie ustnej zazwyczaj mają postać czerwonych lub jasnych plamek, dookoła których można zauważyć zaczerwienienia. Afty mają formę bolesnych nadżerek lub owrzodzeń, są pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Te zmiany stanowią ubytki w obrębie błony śluzowej i niezależnie od pochodzenia, formy czy wielkości, powodują dyskomfort i ból. Zapalenie jamy ustnej może wiązać się także z opuchlizną błony śluzowej policzków, warg, języka i dziąseł, krwawieniami oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Jednym z objawów jest także podwyższona temperatura ciała, a także – co powinno być szczególnie alarmujące zwłaszcza w przypadku, gdy stan zapalny jamy ustnej rodzic lub opiekun podejrzewa u dziecka – utrata apetytu, problemy ze snem, mówieniem i przełykaniem nie tylko pokarmów, ale i płynów, a nawet śliny.
Stan zapalny jamy ustnej – jak sobie radzić?
Niezależnie od tego, jakie są przyczyny stanu zapalnego jamy ustnej, nie wolno go ignorować, a im szybciej zaczną się działania odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające – tym większa jest szansa, że dolegliwości osłabną, a pacjent odczuje ulgę. Oczywiście objawy jak najszybciej należy skonsultować ze specjalistą, ale wiele można też zrobić samemu. Spośród domowych sposobów na radzenie sobie ze stanem zapalnym jamy ustnej najpopularniejsze są płukanki ziołowe na przykład z szałwii czy rumianku. Jamę ustną można płukać także łagodnym roztworem soli – pół łyżeczki na szklankę ciepłej wody. Skuteczność tych działań opiera się jednak na długim i regularnym stosowaniu, a pragnąc natychmiastowej ulgi w bólu warto sięgnąć na apteczną półkę po lek o szerokim spektrum działania – Dentosept A. Więcej informacji, w tym skład i instrukcję stosowania preparatu, można znaleźć pod linkiem: https://efektdentoseptu.pl/dentosept–a/. Preparat ma działanie odkażające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Dzięki zawartości benzokainy znieczula zmienione chorobowo miejsce. Jego stosowanie nie zastąpi, rzecz jasna, wizyty u specjalisty, szczególnie w nasilonych stanach zapalnych jamy ustnej, ale przyniesie nieocenioną ulgę w bólu.
Stan zapalny jamy ustnej? Nie lekceważ go!
Nie można nie wspomnieć, że nawracające zapalenie jamy ustnej może towarzyszyć chorobom ogólnym, zaburzeniom hormonalnym i metabolicznym, zaburzeniom wydzielania śliny (np. w związku z chorobami autoimmunologicznymi) czy osłabieniu odporności. Warto pamiętać, że to nie tylko dolegliwość sama w sobie, ale czasem także jeden z symptomów bardzo poważnych problemów zdrowotnych – sygnał ostrzegawczy, który wysyła nam organizm. Dlatego też w przypadku wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza, który odpowiednio pokieruje leczeniem.