Sprytne sposoby na pranie w małym mieszkaniu

Pranie w małym mieszkaniu może być uciążliwe. Brudnych ubrań nie ma gdzie trzymać, nie mówiąc już o kocach, zasłonach i pościelach. Nie mniej kłopotów sprawia suszenie. Sprawdź, jak ułatwić sobie pracę i okiełznać pranie!

Pranie krok pierwszy: przygotowanie

W łazienkach panuje zasada, że im mniejsza powierzchnia pomieszczenia, tym większy kłopot z przechowywaniem przedmiotów. W wąskich szafkach stojących nie mieszczą się wszystkie kosmetyki i akcesoria, a z pomocą przychodzą szafki wiszące, szklane półeczki przy lustrze, plastikowe półki na przyssawkę oraz obudowane kaflami rury ciepłownicze, które ostatecznie również mogą stanowić półkę.

Wbrew pozorom kosz na pranie nie jest elementem zbędnym w tej ciasnej przestrzeni. Duży sprawi, że zmieścisz w nim więcej rzeczy, a pranie będziesz robić rzadziej. Z kolei mniejszy – czasem w postaci szykownej i miękkiej torby – zmusi Cię do częstszego uruchamiania pralki. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Częstsze pranie pochłania więcej pieniędzy, ale jest bezpieczniejsze, z racji iż w małej łazience przewiew jest gorszy i szybciej pojawia się wilgoć.

Należy dobrze przemyśleć swoje potrzeby. Jeśli masz małe dziecko lub pracujesz w miejscu, gdzie wymagane jest ubranie robocze, lepiej sprawdzi się mniejszy kosz. Duży i wysoki kosz na pranie z kolei będzie złotym rozwiązaniem dla osób, które lubią kupować ubrania, ale nie mają kiedy ich nosić, bo wciąż sięgają po stare. Niejako wymusi na nich wkładania nowych.

sprytne-sposoby-na-pranie-w-malym-mieszkaniu_2.jpg

Pranie krok drugi: podział materiałów

By z pralki nie wyciągnąć brei niebiesko-szaro-różowych ubrań, należy poświęcić chwilę na segregację. Najlepiej byłoby dzielić rzeczy zgodnie z materiałami i kolorami, ale spójrzmy prawdzie w oczy – czy rzeczywiście mamy w domach tyle ubrań, by zebrał się cały bęben delikatnych bądź wełnianych?

Tu także z pomocą przychodzą kosze na pranie. Mniejsze i przenośne, a także materiałowe i przybierające postać torby, umożliwiają codzienną segregację, co znacząco skraca czas przygotowywania rzeczy tuż przed rozpoczęciem prania. Designerskie torby mogą działać na zasadzie kolorowych kubłów na śmieci, do których wrzuca się plastik, metal, papier czy szkło. Polecamy rozróżnianie podstawowe, czyli podług kolorów: ciemne, kolorowe (mix), białe.

sprytne-sposoby-na-pranie-w-malym-mieszkaniu_3.jpg

Pranie krok trzeci: suszenie

W małym mieszkaniu suszenie prania sprawia kłopot. W idealnej sytuacji właściciele mogą podeprzeć się miejscem na balkonie, jednak w nie każdym domu balkon występuje, poza tym nie każda pora roku sprzyja suszeniu ubrań na zewnątrz.

Popularnym rozwiązaniem do łazienek do niewielkich rozmiarach jest suszarka sufitowa, podwieszana. Decydując się na nią, należy dopilnować, aby pręty nie znajdowały się za blisko ściany i sufitu – wilgotne rzeczy muszą mieć przestrzeń, by odparowała z nich woda. Raczej nie zależy Ci na wyhodowaniu grzyba czy pleśni. Ponadto na czas suszenia prania – przynajmniej przez kilka początkowych godzin – warto zostawić drzwi do łazienki otwarte na oścież, co zapewni lepszą wentylację.

Jeśli któryś z pokojów umożliwia rozstawienie metalowej suszarki stojącej, skorzystaj z tej opcji. Im większy przewiew, tym szybciej ubrania wyschną i schowasz je do szafy. Ponadto w pokoju możesz otworzyć okno i dostarczyć świeże powietrze, czego niestety nie da się zrobić w małej łazience w bloku.

3 2 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments