Budowa domu to duże i skomplikowane przedsięwzięcie. Teraz zostało Ci wykończenie. Co zatem do tego użyć by było estetycznie, bezpiecznie i przede wszystkim trwałe?
Gdzie sprawdzi się tynk cementowo-wapienny?
Tynk cementowo-wapienny czyli mieszanina cementu, piasku, wody, wapnia i coraz częściej dodatków uszlachetniających to warstwa wykończeniowa, która pokrywa ściany wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Tynk cementowo-wapienny może być stosowany jako ostateczne wykończenie powierzchni lub jednowarstwowy tynk podkładowy. Tynki cementowo-wapienne dzięki swoim właściwościom mogą być nakładane na wiele rodzajów powierzchni. Tynk cementowo-wapienny może być stosowany zarówno do ścian jak i sufitów. Dzięki wodoodpornej strukturze doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka, kuchnia, piwnica czy garaż. Możesz użyć go też do otynkowania domu na zewnątrz uzyskując dzięki temu równą powierzchnię, a później pomalować.
Gdzie kupić dobre jakościowo tynki cementowo–wapienne?
Wykańczając budynek pamiętaj, żeby zrobić to dobrze i solidnie. Aby go w taki sposób wykończyć musisz kupić dobry jakościowo tynk. Szeroką ofertę tynków cementowo–wapiennych znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/zaprawy-cementowe/tynki-cementowo-wapienne.html. Wszystkie produkty dostępne w sklepie są dobre jakościowo, przez co nie musisz obawiać się, że tynk, który położysz odpadnie. Fabrycznie przygotowana mieszanka dostępna w sklepie pozwoli Ci w szybki i sprawny sposób przystąpić do tynkowania Twojego domu. Kupisz tam również między innymi tynki gipsowe, tynk dekoracyjny, cement czy wiele innych produktów.
Jakie są zalety tynków cementowo–wapiennych?
Najważniejszą zaletą tynków cementowo–wapiennych jest ich trwałość i uniwersalność. Powierzchnia jest bardzo twarda dzięki czemu są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Tynki te cechuje zwiększona odporność na wilgoć, przez co staje się idealnym wykończeniem pomieszczeń użytkowanych przez alergików, gdyż zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Bardzo dobrze sprawdza się jako podkład pod płytki ceramiczne. Tynk ten przeznaczony jest zarówno do nakładania ręcznego jak i maszynowego agregatem tynkarskim. Zaletą jest możliwość nakładania go na różnych powierzchniach np.: na beton komórkowy, na pustakach ceramicznych, płytach wiórowo-cementowych czy innych podłożach. Dobra przyczepność tynku sprawia, że praca jest przyjemna i szybka. Ważna zaletą jest też ochrona budynku przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych typu: wiatr, wilgoć czy zanieczyszczenia.
Jak przygotować powierzchnie do tynkowania?
Aby uzyskać gładką i równą powierzchnie odpowiednio przygotuj podłoże. Podstawową rzeczą jest aby podłoże pod tynkowanie było równe, czyste i suche. Wszystkie nierówności, wybrzuszenia czy braki musisz usunąć. Przed tynkowaniem zabezpiecz wszystkie okna, drzwi, gniazdka elektryczne itp. Zanim zaczniesz tynkować musisz pomalować ściany środkiem gruntującym. Grunt znajdziesz na https://www.castorama.pl. Do tynkowania możesz przystąpić po dokładnym wyschnięciu gruntu. Średnia grubość tynku wynosi około 20 mm. Do nakładania tynku możesz użyć pacę poliuretanową, która pomoże Ci w uzyskaniu gładkiej powierzchni ścian. Jeśli po pierwszym tynkowaniu nie osiągnąłeś wymaganej gładkości powierzchni musisz nałożyć jeszcze jedną warstwę. Czasami oczekiwany efekt powstaje po trzech warstwach tynkowania i jest to zależne od podłoża jakie tynkujesz. Uwzględniając wszystkie te czynności na pewno osiągniesz zamierzony efekt.