Osoby bardziej doświadczone w ogrzewaniu swojego domu węglem wiedzą, ze tani opał bardzo często okazuje się złudną oszczędnością. Kupując materiał opałowy należy zwrócić uwagę na wiele czynników, nie tylko na cenę – doradzamy, co sprawdzić, aby nie dać się zwieść.
Kaloryczność
Tani opał może być kaloryczny lub nie – i bardzo dobrze, bo tobie potrzebne są oba rodzaje węgla, których będziesz używał w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. W czasie ujemnych temperatur pal w piecu wysokokalorycznym materiałem (np. ekogroszek), który na długo utrzyma ciepło. Mniej kaloryczne węgle (np. miał) będą doskonałe do ogrzewania przy dodatnich temperaturach. Jeśli więc latem kupisz tani opał, który jest wysokokaloryczny i nie poczekasz ze spaleniem go do zimy, zmarnujesz sporo materiału zamiast oszczędzić.
Zawartość popiołu i siarki
Tani opał może różnić się od droższego jakością, którą oceniamy np. po procentowej zawartości popiołu i siarki. Duża zawartość siarki sprawia, że twoje spalanie emituje do atmosfery więcej zanieczyszczeń i negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Siarka powoduje także szybsze wyniszczanie się pieca, więc stosując tani opał przez dłuższy czas powinieneś liczyć się z koniecznością naprawy a nawet wymiany kotła – w tym momencie atrakcyjna cena opału przestaje się opłacać. Natomiast duża zawartość popiołu to więcej pracy dla ciebie, ponieważ piec będzie wymagał częstszego czyszczenia. Warto też pamiętać o kwestii utylizacji popiołu.
Węgiel workowany a tani opał luzem
Kolejnym polem do wygenerowania oszczędności jest kupowanie węgla luzem. Jednak jeśli nie masz stuprocentowej pewności co do dostawcy swojego węgla ta metoda jest odradzana. Nieuczciwi producenci zanieczyszczają węgiel bezwartościowymi domieszkami, które obciążają towar, a płacisz przecież za kilogram. Inną kwestią jest sprawdzenie rzeczywistej wagi zakupionego opału luzem – o ile nie dysponujesz specjalistycznym sprzętem, trudno będzie ci ją zweryfikować. Dlatego pewniej i bezpieczniej jest kupić węgiel workowany, który w dodatku łatwiej przechowasz w kotłowni.
Artykuł powstał we współpracy z https://rowex-sklep.pl