Skrzyp polny rośnie najczęściej na łąkach, polach i skarpach. Z wyglądu przypomina miniaturową jodełkę. Powszechnie uważany jest za chwast, jednak warto zwrócić uwagę na jego cenne właściwości lecznicze. Jakie składniki zawiera skrzyp i do czego można je wykorzystać?
Najcenniejszą częścią tej rośliny są zielone pędy, które sięgają nawet do 40 cm wysokości. Natomiast zbiory skrzypu rozpoczynają się zazwyczaj w lipcu i trwają do połowy sierpnia. Następnie pędy zostają poddane suszeniu – w zaciemnionym pomieszczeniu, w temperaturze 40 stopni Celsjusza. W ten sposób uzyskuje się ziele skrzypu polnego. Pytanie jednak, w jakich kuracjach można zastosować tę roślinę?
Bogactwo składników i ich wpływ na organizm
Skrzyp polny jest cennym źródłem krzemionki, soli mineralnych (głównie potasu i magnezu), saponin i flawonoidów. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwbakteryjne, wzmacniające oraz regenerujące. Flawonoidy, słynące z właściwości moczopędnych, doskonale sprawdzają się przy problemach związanych z układem moczowym. Dlatego regularne picie naparu z ziela skrzypu polnego przyspieszy wyleczenie tych dolegliwości oraz pozwoli na usunięcie toksyn z organizmu. Z kolei krzemionka wzmocni skórę, włosy i paznokcie. Dodatkowo, powstrzyma siwienie oraz zwiększy odporność na grzybicę i zakażenia bakteryjne. Składnik ten łagodzi również podrażnienia i stany zapalne skóry, zapobiega jej wiotczeniu i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
Dzięki tym właściwościom skrzyp polny stosowany jest przy pielęgnacji skóry dojrzałej oraz naczyniowej. Warto także zwrócić uwagę na działanie przeciwkrwotoczne tej rośliny. Okaże się to bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku kobiet, które zmagają się z obfitymi miesiączkami. Ponadto, ze względu na to, że krzemionka zwiększa wytrzymałość kości, można sięgnąć po herbatki ze skrzypu polnego po przebytych złamaniach.
Skrzyp polny – jak go stosować?
Skrzyp polny można dostarczać do organizmu zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrznie. W celu zaparzenia herbaty, należy zalać 1-2 łyżeczki suszonej roślin około 250 ml wrzącej wody i pozostawić na około 10 minut. Następnie wystarczy całość przecedzić. Gotowe saszetki herbatek można również kupić w sklepach zielarskich, kosmetyczno-zdrowotnych oraz aptekach.
W przypadku łamliwych paznokci, doskonale sprawdzą się kąpiele w naparze ze skrzypu. Do ich przygotowania należy zalać szklanką wrzącej wody 2 łyżeczki suszonej rośliny, a następnie odczekać około 10 minut. Później trzeba już tylko wstrzymać się do momentu, aż płyn wystygnie. Moczenie paznokci w takiej substancji powinno trwać około 20 minut. Kąpiel tego typu zaleca się wykonywać 3-4 razy w tygodniu.
Przy łagodzeniu zapalenia jamy ustnej, dziąseł czy też gardła, wystarczy gotować 1 łyżeczkę skrzypu w szklance wody przez około 10 minut, a następnie poczekać, aż mieszanina ostygnie. Płukanie otrzymanym w ten sposób płynem warto powtarzać 3 razy dziennie. Z kolei na bóle reumatyczne pomocne będą kąpiele z dodatkiem tej rośliny. Wystarczy wtedy zalać około 100 g ziela 3 litrami wody i gotować przez około 20 minut. Później należy całość przecedzić i wlać powstały płyn do wanny, która jest wypełniona wodą do połowy.
Wewnętrzne i zewnętrzne stosowanie skrzypu polnego niesie za sobą wiele korzyści. Niemniej, przy długotrwałych kuracjach, w których obecna jest ta roślina, trzeba pamiętać o równoczesnej suplementacji witaminy B1. Skrzyp polny może bowiem doprowadzić do spadku poziomu tego związku chemicznego w organizmie.
O Autorce:
Klaudia Tobiś – swoją główną pasję, czyli kosmetologię, realizuje poprzez pracę w salonie kosmetycznym Qclinique. Wiedzę zdobytą podczas studiów w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie sukcesywnie poszerza, biorąc udział w szkoleniach i kursach. Jest osobą pełną entuzjazmu, z optymistycznym podejściem do życia.