Pobieranie wymiarów i przygotowywanie projektów 3D jest dzisiaj jeszcze prostsze – nowoczesny sprzęt i oprogramowanie pozwalają na przygotowywanie plików dotyczących nie tylko przedmiotów, ale również dużych przestrzeni.
Na czym polega skanowanie i projektowanie 3D?
Procesy jak skanowanie i projektowanie 3D wykorzystują specjalistyczne zaplecze umożliwiające pobranie wymiarów z obiektów trójwymiarowych oraz przestrzeni oraz przygotowanie na ich podstawie modeli 3D, które mogą być też wydrukowane na drukarkach 3D. Za pomocą tych metod można łatwo i szybko uzyskać informacje o wymiarach wielu różnych przedmiotów i obszarów – od niewielkich części zamiennych aż do budynków czy dużych przestrzeni infrastrukturalnych. Skanowanie 3D jest metodą szybką, wyjątkowo precyzyjną, a przy tym wszechstronną. Wspierane przez projektowanie 3D – https://3dfrog.pl/projektowanie-3d/ umożliwia tworzenie modeli o wszechstronnym zastosowaniu.
Metody skanowania 3D – stacjonarnie i ręcznie
Aby pobrać wymiary z przestrzeni, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wyposażenia. Skanowanie 3D polega na zastosowaniu skanerów laserowych, które w ciągu sekundy obejmują daną powierzchnię, aby pobrać z niej tysiące informacji o lokalizacji punktów. Następnie na tej podstawie tworzona jest tak zwana chmura punktów. Skanery stosowane podczas prowadzenia takich prac mogą być stacjonarne lub ręczne. W przypadku największych obszarów stosowane są skanery przenośne, umieszczane na pojazdach, a nawet samolotach. Chmura punktów ma postać pliku, na przykład w formatach STL, PLY, ASC, OBJ. Prezentuje ona położenie punktów względem trzech osi – X, Y oraz Z. Służy ona następnie do przygotowania dalszej dokumentacji, na przykład projektów CAD albo dwuwymiarowych rzutów jak rysunki techniczne.
Projektowanie 3D – inżynieria odwrotna
Najczęściej firmy prowadzące skanowanie 3D mogą zaoferować swoim klientom także dodatkową obsługę, która polega na projektowaniu 3D. Stosowana jest wtedy technika określana jako inżynieria odwrotna. Oznacza to, że na początku skanuje się gotowy obiekt, a następnie na jego podstawie przeprowadza się projektowanie 3D. Dzięki temu obiekt może być bardzo dokładnie odwzorowany, a przez to może on posłużyć do przygotowania wielu różnych materiałów. Przykładowo, projekt 3D może być użyty do przygotowania wydruków 3D lub form 3D do przedmiotów. Może on też posłużyć do prowadzenia badań, na przykład symulacji wytrzymałości, badań przepływu cieczy albo aerodynamiki.
Z dokładnymi ofertami skanowania i projektowania 3D można zapoznać się na stronach firm świadczących takie usługi.