Rwa kulszowa charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?
Czym jest i jak objawia się rwa kulszowa?
Rwa kulszowa, inaczej określana jako ischialgia, to zespół objawów, które są wywołane uciskiem krążków międzykręgowych (dysków) na nerwy rdzeniowe w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną są zwyrodnienia związane z wiekiem, ale choroba może powstać również na skutek stanów zapalnych, chorób zakaźnych i cukrzycy. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia rwy kulszowej są:
- nadwaga,
- przeciążanie kręgosłupa poprzez podnoszenie ciężkich przedmiotów,
- praca w pozycji siedzącej,
- brak aktywności fizycznej.
Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest bardzo silny, uciążliwy ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, który promieniuje przez pośladek i udo do łydki, a niekiedy także do stopy. Dolegliwości bólowe są nasilone na tyle, że uniemożliwiają chodzenie i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Poza tym może wystąpić mrowienie, drętwienie i zaburzenia czucia w kończynie dolnej. Objawy nasilają się podczas ruchu, a nawet w trakcie kichania lub kaszlu.
Leczenie rwy kulszowej
Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego oraz badań obrazowych: zdjęcia rentgenowskiego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Aby uzyskać pożądane efekty terapeutyczne, konieczne jest skojarzenie kilku terapii, na które reaguje rwa kulszowa: leczenia farmakologicznego, fizjoterapii, zabiegów fizykalnych, operacji neurochirurgicznej. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniej metody leczniczej, a także jej skuteczność zależy od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, predyspozycji pacjenta, a także ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich.
Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zwykle z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Można wspomóc się również środkami rozkurczowymi, zmniejszającymi napięcie mięśni szkieletowych. Fizjoterapia obejmuje ćwiczenia, głównie metodą McKenziego oraz masaż, elektrostymulację prądem TENS, laseroterapię i ultradźwięki. Wskazaniem do operacji neurochirurgicznej są niedowłady i brak poprawy po zastosowaniu innych metod.
Jak złagodzić ból domowymi sposobami?
W celu złagodzenia dolegliwości bólowych można zastosować domowe i naturalne sposoby leczenia. Należy pamiętać, że nie zastąpią one wizyty u lekarza, która jest niezbędna w celu oceny zaawansowania zmian zwyrodnieniowych i wykluczenia konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
Aby zminimalizować ból, konieczne jest przybranie odpowiedniej pozycji ciała, dzięki której rozluźnią się mięśnie szkieletowe. Najczęściej jest to pozycja leżąca na zdrowym boku z podkurczonymi nogami. Warto unikać leżenia z uniesionym tułowiem, ponieważ może to dodatkowo obciążać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Do chodzenia należy wybrać wygodne, sportowe obuwie z twardą, płaską podeszwą.
Ból złagodzą także masaże i rozgrzewające kąpiele z olejkiem eukaliptusowym. Poza rehabilitacją pod okiem specjalisty warto wykonywać ćwiczenia rozluźniające samodzielnie w domu. Gwarantują one powodzenie terapii farmakologicznej. Powinny być dostosowane do możliwości osoby chorej, dlatego można poprosić fizjoterapeutę o instruktaż. Do przykładowych ćwiczeń przy rwie kulszowej należą:
- leżenie na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, opartymi na krześle. Podczas wydechu należy wbić pięty w siedzisko, a w czasie wdechu rozluźnić mięśnie;
- pozycja leżąca na brzuchu z rękoma zgiętymi w łokciach i dłońmi na wysokości barków. W trakcie wdechu należy unieść przednią część ciała na wyprostowanych rękach i spojrzeć przed siebie. Nie można odrywać bioder od podłoża. W czasie wydechu wrócić do pozycji wyjściowej;
- należy położyć się na plecach na twardym podłożu, przyciągnąć kolana do klatki piersiowej i objąć je rękoma. W tej pozycji wytrzymać 5 sekund i wrócić do pozycji wyjściowej.