Rodzaje i zastosowania opakowań z tworzyw sztucznych

Plastikowe opakowania to powszechny element naszej codzienności. Sklepowe półki są pełne różnorodnych produktów w pojemnikach z tworzyw sztucznych. Gdzie wykorzystuje się je najczęściej?

Jakie opakowania produkuje się z plastiku?

Ich lista jest całkiem długa, jednak do najpopularniejszych z nich należą:

  • Butelki PET – występujące w różnych kształtach i kolorach, są chętnie wykorzystywane zarówno do przechowywania żywności (głównie napojów), jak i produktów kosmetycznych.
  • Kanistry – to świetne rozwiązanie, sprawdzające się podczas transportu różnego rodzaju płynów w dużych ilościach. Są popularne także w branży motoryzacyjnej, np. do transportu lub przechowywania oleju, płynu chłodniczego, paliwa.
  • Folia spożywcza – w którą pakuje się żywność, by na dłużej zachowała swoją świeżość i była przechowywana w sterylnych warunkach.
  • Zakrętki i zamknięcia do opakowań – w zależności od zapotrzebowania mogą występować w różnych kształtach i rozmiarach. Wytwarza się je z polipropylenu i polietylenu.
  • Pojemniki, opakowania, jednorazowe talerzyki, kubki i sztućce – wytwarzane są z politereftalanu etylenu, jednak coraz częściej są zastępowane bardziej ekologicznymi zamiennikami.

Zalety opakowań z tworzyw sztucznych

Choć troska o środowisko sprawia, że coraz więcej produktów pakowanych jest bez użycia plastiku, np. w kartonowe pudełka lub szklane butelki i słoiczki, nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Plastikowe opakowania wyróżniają się dużą wytrzymałością na różnorodne czynniki zewnętrzne, a także uszkodzenia mechaniczne. Są one niezbędne w wielu sektorach, takich jak chociażby branża mechaniczna, farmaceutyczna, medyczna czy przetwórcza. Dzięki tworzywom sztucznym powstają nie tylko butelki, ale również różnego rodzaju pojemniki, tubki, hermetycznie zamykane woreczki czy fiołki.

Dużą zaletą tworzyw sztucznych jest również możliwość recyklingu. Większość z nich nadaje się do powtórnego przetworzenia, tym samym zmniejszając ilość odpadów. 

Jak wybierać opakowania z tworzyw sztucznych?

Szukając producenta plastikowych pojemników dla swojego przedsiębiorstwa, warto zwrócić uwagę na kilka cech, takich jak sposób produkcji czy przyjazność dla środowiska. GRUPA INCO S.A., jako producent opakowań plastikowych posiada duży wybór oferowanych produktów, w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, wykonuje również specjalne nadruki zastępujące etykiety. Przy produkcji opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystuje ona wysokiej jakości surowce. Jednocześnie wyróżnia się zrównoważoną produkcją. Otrzymała certyfikaty PZH i COBRO.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments