Rodzaje podnośników i ich zastosowania. Który warto wynająć?

W magazynach, zakładach przemysłowych, firmach budowlanych i podobnych miejscach konieczne jest wykorzystanie podnośników. Pozwalają one na wynoszenie osób lub przedmiotów na znaczne wysokości. Jakie są typy podnośników?

Podnośnik koszowy

Wśród najpopularniejszych modeli podnośników można wyróżnić wariant koszowy. Pozwala on na wyniesienie pracowników na konkretną wysokość. Zazwyczaj z tego typu maszyn korzysta się w takich miejscach jak:

--- REKLAMA ---
  • sady i ogrody,
  • lokalizacje, w których prowadzi się akcje ratownicze,
  • budynki w trakcie budowy bądź prac montażowych,
  • miejsca wymagające przeprowadzenia prac porządkowych.

Podnośnik koszowy zapewnia komfortową przestrzeń do pracy dla znajdujących się na nim osób. W koszu można umieścić zarówno pracowników, jak i niezbędne narzędzia czy materiały.

Podnośnik towarowy

Innym rodzajem maszyny jest podnośnik towarowy. Pozwala on na podnoszenie ładunków ważących nawet kilka ton. Sprawdza się przede wszystkim w trakcie prac montażowych, remontowych czy budowlanych. Niekiedy podnośniki towarowe wykorzystuje się również do rozładunku i załadunku przedmiotów na samochody ciężarowe. To powszechny element wyposażenia zakładów przemysłowych czy magazynów.  Podnośniki towarowe wyręczają pracowników z konieczności samodzielnego podnoszenia ciężkich ładunków.

Podnośniki teleskopowe

Kolejnym typem jest podnośnik teleskopowy. Cechuje się on dużym wysięgiem, dzięki zastosowanemu ramieniu. To popularny wybór w przypadku prac na znacznych wysokościach. Maszyna ta pozwala bowiem na wyniesienie pracowników w górę, a także tam, gdzie nie da się podjechać bezpośrednio.

Podnośniki teleskopowe mogą być mało stabilne, jednak zapewniają one zasięg, na jaki nie pozwala żaden inny model takiej maszyny. To właśnie dlatego cieszą się one popularnością m.in. w trakcie napraw na znacznych wysokościach – mówi specjalista z firmy Gizo oferującej różnego rodzaju maszyny budowlane na wynajem i sprzedaż.

Podnośnik nożycowy

Na rynku znaleźć można też podnośnik nożycowy. Taka maszyna bazuje na mechanizmie składającym się z dwóch ramion. Krzyżują się one ze sobą – stąd pochodzi nazwa urządzenia. Ramiona prostują się podczas podnoszenia, aż do uzyskania wymaganej wysokości. Podnośnik nożycowy sprawdza się przede wszystkim podczas prac remontowych, budowlanych czy montażowych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Urządzenia tego typu zapewniają stabilność.

Istnieją różne rodzaje podnośników nożycowych, różniące się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem czy wysokością. W sytuacji, gdy prace mają miejsce na świeżym powietrzu, można zastosować model spalinowy. Podnośnik nożycowy elektryczny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie jest wskazane wydzielanie szkodliwych spalin.

Jaki rodzaj podnośnika wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju podnośnika powinien zależeć przede wszystkim od działalności danej firmy. Należy dopasować sprzęt do terenu, na którym są prowadzone prace. Znaczenie ma też wysokość maksymalna danego urządzenia. Z tego powodu wielu przedsiębiorców stawia na wynajem podnośników. Dzięki temu mogą oni samodzielnie decydować, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w trakcie wykonywania konkretnego zlecenia.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments