Jak zrobić kurs na przewóz rzeczy?

Od lat zapotrzebowanie na kierowców zawodowych jest bardzo duże. Dlatego też osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą liczyć na dobre zarobki i w zasadzie pracę „od zaraz”. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej osób myśli o tym zawodzie jako o szansie na lepszą przyszłość. W tym tekście podpowiadamy, co trzeba zrobić, by móc zająć się profesjonalnym przewozem towarów.

Kurs na przewóz rzeczy – co to jest?

Samo określenie „kurs na przewóz rzeczy” jest obecnie dość kłopotliwe, choć powszechnie używane. Wynika to z kolejnych zmian przepisów dotyczących kształcenia kierowców zawodowych. Warto wiedzieć, że obecnie obowiązujące prawo w ogóle nie zna takiego pojęcia, jak kurs na przewóz rzeczy. Pod tą nazwą ukrywają się z kolei dwa inne szkolenia:

--- REKLAMA ---
  • Kurs kwalifikacji wstępnej – udać się na niego mogą osoby, które uzyskały prawo jazdy kat C lub C1 po 10.09.2009 roku i chcą podjąć pracę na stanowisku kierowcy C, lub C+E przed ukończeniem 21. roku życia.
  • Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – z tej opcji także mogą skorzystać osoby, które zdobyły prawo jazdy po 10.09.2009 roku, ale ubiegają się o pracę na stanowisku kierowcy po ukończeniu 21. roku życia.

Każde z nich zakończone jest egzaminem państwowym, który potwierdza kwalifikacje i w przypadku zdania skutkuje wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej. Dokument ten jest z kolei niezbędny do podjęcia pracy jako kierowca. W tym miejscu trzeba też podkreślić, że wspomniane kursy dotyczą też kierowców autobusów, jednak wówczas obowiązują nieco inne zasady.

Kurs na przewóz rzeczy – jak go zrobić?

Mówiąc więc najogólniej, aby zostać kierowcą zawodowym, koniecznie trzeba zdać egzamin po kursie na przewóz rzeczy – który obecnie nazywany jest kursem kwalifikacji wstępnej (przyspieszonej). Aby jednak do niego w ogóle przystąpić, trzeba wcześniej przejść jeszcze dwa ważne etapy kształcenia:

  • Kurs na prawo jazdy kategorii B – a więc na pojazdy o DMC do 3,5 tony. Do szkolenia na kierowcę podejść można najwcześniej na trzy miesiące przed ukończeniem 18. roku życia.
  • Kurs na prawo jazdy kategorii C – obejmujący kierowanie pojazdami o DMC powyżej 3,5 tony za wyjątkiem autobusów. Można do niego przystąpić na trzy miesiące przed ukończeniem 21. roku życia, chyba że wcześniej ukończyło się kurs kwalifikacji wstępnej.

Co warte podkreślenia, kwalifikacja wstępna – przewóz osób i rzeczy dostępna jest nie tylko dla obywateli RP, ale też obcokrajowców, którzy spędzili w Polsce minimum pół roku, studentów oraz osób mających wykonywać pracę kierowcy zawodowego dla firm posiadających siedzibę na terytorium Polski. Samo szkolenie standardowo składa się z części praktycznej i teoretycznej, a jego długość to od 140 (kwalifikacja wstępna przyspieszona) do 280 godzin (kwalifikacja wstępna).

Kurs na przewóz rzeczy – jakie badania trzeba mieć?

Aby przystąpić do kursów na kierowcę zawodowego, niezbędne jest też wykonanie odpowiednich badań. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jest to badanie lekarskie oraz badanie psychologiczne. Ich koszt to około 150-200 zł za każde, niezbędne jest też ich odnawianie w cyklach co pięć lat.

Ile kosztuje kurs na przewóz rzeczy?

Dobrą informacją dla osób chcących podjąć się pracy kierowcy zawodowego jest fakt, że koszt kursów kwalifikacyjnych nie jest przesadnie wysoki. Zależy on oczywiście od podmiotu realizującego szkolenie, jednak w praktyce to około 2000 zł za kurs przyspieszony i 3000 zł za zwykły. Co jednak ważne, porównując oferty różnych firm, trzeba zwrócić uwagę na to, co otrzymujemy w zapłaconej kwocie. Niektóre firmy zaniżają swoje ceny, nie dodając, że kursant po ukończeniu szkolenia musi jeszcze zapłacić za podejście do egzaminu i wydanie świadectwa kwalifikacji.

Kurs na przewóz rzeczy – co ile lat?

Bardzo ważną kwestią związaną z przewozem rzeczy jest pamiętanie o odświeżaniu swojej wiedzy. Obecnie jest to obowiązkowe i każdy kierowca zawodowy musi przechodzić szkolenia okresowe co pięć lat. Są one dużo tańsze, niż kursy kwalifikacyjne i kosztują około 500 zł. Bezwzględnie jednak trzeba o nich pamiętać, gdyż za niedopełnienie tego obowiązku grożą dotkliwe kary (mandat do 1000 zł oraz ograniczenie uprawnień do wykonywania zawodu).

Kursy kwalifikacyjne wstępne i przyspieszone są kluczowe z punktu widzenia zawodu kierowcy. Dlatego też opłaca się poszukać firmy oferującej kursy dla kierowców zawodowych na naprawdę wysokim poziomie – i to zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Dzięki temu szanse na zdanie egzaminu państwowego zdecydowanie wzrosną!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments