Jak to możliwe, że coś tak ulotnego jak zapach, robi od zawrotną tak wielką karierę, i szturmem zdobywa serca kolejnych użytkowników. Nadal ekscytujemy się premierami nowych zapachów, a posiadanie flakonika z klasycznymi perfumami pozostaje synonimem dobrego gustu. Może się wydawać, że w kwestii zapachów nic nowego już nie można wymyślić. Perfumy znane są przecież od tak dawna. Ot, pachnidła po prostu. Jednak myli się ten kto twierdzi, że w świecie wonności padło już ostatnie słowo. To nadal bardzo dynamicznie rozwijający się segment rynku.
Kto wymyśla te wszystkie zapachy?
Rokrocznie firmy perfumeryjne wypuszczają na rynek coraz to nowe kompozycje zapachowe, nad których opracowaniem nawet przez kilka lat skupiają się m.in. tzw. ?nosy?, czyli osoby obdarzone niezwykle czułym zmysłem węchu. Ich pracę można porównać do pracy najlepszych mistrzów sztuki kulinarnej, którzy z mnogości dostępnych składników muszą opracować unikalną kompozycję. ?Nosy? mogą pracować tylko kilka godzin dziennie, muszą przestrzegać specjalnej diety (np. unikać ostrych potraw), by nie zaburzyć wrażliwości swojego węchu. Oczywiście oprócz ?nosów? przy powstawaniu perfum pracuje wiele osób zatrudnionych w laboratoriach, chemików kreujących nowe nuty zapachowe. Odkąd bowiem stało się możliwe syntetyczne wytwarzanie zapachów, ?nosy? mają wręcz nieograniczoną liczbę nut zapachowych do wykorzystania w swoich mieszankach. Perfum powstaje naprawdę bardzo dużo, na tyle dużo, że najwięksi producenci mogą sobie pozwolić na tworzenie unikalnych zapachów i wypuszczanie ich do ograniczonej dystrybucji, np. tylko w kilku butikach na świecie. Taką strategię stosuje np. Hermes. Dla ekskluzywnych klientów ważne jest bowiem to, by nosić niepowtarzalne perfumy, jakich nie ma nikt inny.
Naturalne czy syntetyczne ? które perfumy są lepsze?
Czy sposób powstania zapachu decyduje o jego jakości? Odpowiedź brzmi: to zależy. Dzięki temu, że chemicy nauczyli się produkować sztuczne, czyli syntetyczne odpowiedniki zapachów występujących w naturze, perfumy znacznie obniżyły swoją cenę. Dla przykładu, by wytworzyć 1 kg olejku różanego niezbędne jest wykorzystanie kilku ton płatków róż (ilość płatków zależy od gatunku róż i metody uzyskiwania olejku, ale zazwyczaj są to ok. 3-4 tony!). Łatwo się więc domyślić, że taki olejek musi sporo kosztować. Istotny jest także dodatkowy argument proekologiczny. Jak wspomniano wcześniej w laboratoriach udaje się nie tylko odtworzyć zapachy pozyskiwane do tej pory wyłącznie z natury, ale stworzyć zupełnie nowe, takie które w naturze nie występują albo występują, ale są nie do uchwycenia (np. zapach morza). Myli się jednak ten, kto twierdzi, że współczesne perfumy są w pełni syntetyczne, nadal są bowiem składniki, które choć naturalne, pozostają stosunkowo tanie, a ich pozyskanie nie wyrządza ekologicznych szkód. Jest to na przykład cynamon, cytryna, pomarańcza, paczula czy wetyweria (te dwie ostatnie nuty wyraźnie czuć np. w męskich perfumach Terre d’Hermes).
Czy wiesz czym naprawdę jest naturalne piżmo? Co dodaje się do perfum?
Wielu zwolenników naturalnych składników w perfumach zmienia swoją opinię na ten temat, gdy uświadomi sobie czym te składniki faktycznie są albo też w jaki sposób są lub mogą być pozyskiwane. Te najpopularniejsze pochodzące od zwierząt składniki to: piżmo, ambra i cywet. Piżmo i cywet to zaliczane do grupy feromonów substancje wytwarzane przez gruczoły okołoodbytnicze dwóch ssaków: piżmowca i cywety. Z kolei ambra, to nic innego jak substancja pozyskiwana z? wymiocin kaszalota. Niech każdy odpowie sobie sam na pytanie czy woli naturalne czy sztuczne komponenty zapachowe zawierające wyżej wymienione składniki. A potem niech uda się do perfumerii stacjonarnej lub perfumerii online i kupi zapach, który zostanie z nim na długo. Tego Wam życzę, bo będzie to znaczyło, że dokonaliście dobrego wyboru perfum.