Odmładzanie skóry, spłycanie zmarszczek, redukcja blizn i rozstępów – na tego typu przypadłości w każdym profesjonalnym gabinecie kosmetycznym jest przynajmniej kilka metod. Niedawno do arsenału walki z tymi niedogodnościami doszła frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Co to takiego? Co jakiś czas na świecie pojawia się nowa metoda walki ze zmarszczkami i niedoskonałościami skóry. Wiele metod znika z uwagi na ograniczoną skuteczność lub zbyt inwazyjne metody działania. Pojawiają się zaś nowe sposoby na profesjonalną walkę z bliznami, zmarszczkami oraz nowe możliwości odmładzania skóry.
Odmładzanie bez skalpela
Jeśli spojrzeć na zmiany w segmencie odmładzania twarzy oraz niwelowania następstw osłabienia włókien kolagenowych czy zmian w głębokich warstwach skóry, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że odchodzimy od metod inwazyjnych. Jeszcze kilkanaście lat temu odmłodzenie skóry, oznaczało zabieg medycyny estetycznej polegający na ingerowaniu w tkanki przy użyciu skalpela. Dziś kosmetologia i medycyna estetyczna stawia na fale radiowe, lasery oraz urządzenia delikatnie liftingujące.
Frakcyjna rediofrekwencja mikroigłowa
Zabieg o skomplikowanej nazwie frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa opiera się przede wszystkim o wykorzystanie zdolności regeneracyjnych organizmu. Urządzenia do tego typu zabiegów prowadzą do ogrzewania tkanek za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. Zabieg polega na wywołaniu mikrouszkodzeń w wierzchnich warstwach skóry i selektywnej termolizie tkanek. W efekcie dochodzi do nieszkodliwego z punktu widzenia medycznego stanu zapalnego, który uaktywnia procesy naprawcze. Organizm produkuje dodatkowe ilości kolagenu i elastyny, które aktywnie przyczyniają się do zwiększenia gęstości skóry, co w naturalny sposób wpływa na jej jędrność i napięcie wierzchnich warstw.
Jakie procesy zachodzą pod wpływem działania fal radiowych?
Urządzenie do frakcyjnej RF mikroigłowej emituje fale radiowe, które docierają do tkanek. W uproszczeniu można powiedzieć, że dalej następuje ich podgrzanie i wprowadzenie w drgania. Zjawisko to nazywane jest diatermią, czyli miejscowym nagrzewaniem tkanek pod wpływem silnego pola elektromagnetycznego. Skuteczność tego typu zabiegów najłatwiej zaobserwować w przypadku skóry starszej, problematycznej, z bliznami porądzikowymi oraz takiej, która nie posiada już takich zdolności do regeneracji poziomu kolagenu.
Skuteczność terapii
Jak w każdego rodzaju zabiegach kosmetycznych ważne jest stosowanie profesjonalnych urządzeń (takich jak te dostępne na abacosun.pl), doświadczenie kosmetologa czy kosmetyczki oraz regularność i dostosowanie przebiegu zabiegów do indywidualnych potrzeb. To czy zabieg będzie skuteczny w krótszym, czy dłuższym okresie, będzie uzależnione od prawidłowo rozpoznanych potrzeb skóry oraz innych czynników jak wiek, dieta, zdolności regeneracyjne, a nawet gospodarka hormonalna organizmu. Do wzmocnienia efektów zabiegu zaleca się również stosowanie specjalistycznych kosmetyków oraz ochronę przed promieniowaniem UV.