Prawidłowa pielęgnacja stóp może zapobiec wielu chorobom, ponieważ codziennie stopy narażone są na duży wysiłek podtrzymywania swojego ciała powinno się bardzo uważnie je obserwować aby w zarodku zapobiec ewentualnym schorzeniom. Podstawą jest pedicure, odpowiednio przycięte paznokcie zapobiegają poważnym problemom zdrowotnym jak wrastanie paznokci, łamliwość płytki.
Pedicure leczniczy w domu – kilka porad
Podstawą tej czynności jest regularność, nie można dopuścić do sytuacji w której posiadamy długie spiczaste pazury ponieważ będzie się on podwijał, zadzierał i ocierał o buty. Taka sytuacja to idealny podkład pod przyszłą grzybice paznokci.
Przed przystąpieniem do tej czynności dobrze jest wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli lub jakieś preparatu zmiękczającego, ułatwi to nam prace które będziemy mogli wykonać dokładniej. Ważne jest aby nie obcinać ich przy samej skórze bo możemy się skaleczyć, a każde takie skaleczenie na stopie to podwalina pod przyszłą grzybicę paznokci. Samo cięcie i nadanie kształtu płytce powinno być proste inaczej niż u dłoni. Rogi możemy lekko podpiłować. Taka technika pozwoli uniknąć wrastania paznokci. Wycinanie skórek powinniśmy sobie w domu odpuścić a wykonać jedynie ich odsunięcie ponieważ nie wykonamy tego samodzielnie tak dokładnie jak kosmetyczka czy podolog w salonie, a każde skaleczeni może prowadzić do wcześniej wspomnianej grzybicy. Samo piłowanie powinno się odbywać pilnikiem szklanym drobnoziarnistym, powinno się dobrze wygładzić samą krawędź cięcia aby nie uszkodzić sobie rajstop.
Malowanie i polerowanie
Najlepszym narzędziem do polerowania są bloczki które można kupić w każdej drogerii, poprawiają one wygląd i sprawiają że lakier lepiej się trzyma. Częstotliwość tej czynności powinna wynosić raz na dwa trzy tygodnie aby nie zetrzeć zbyt grubej warstwy bo płytka stanie się krucha, łamliwa i podatna na zakażenia. Ważne jest aby nałożyć odzywkę i bazę przed malowaniem które zwiększa trwałość całe pedicure. Jeśli wybieramy się na plaże i bardzo zależy nam na wyglądzie paznokci u stóp to możemy lakier położyć tylko w środkowej części paznokcia co je optycznie wydłuży.
Suche i łamliwe paznokcie u nóg
Jedną z najczęstszych przyczyn łamliwości paznokci jest zła dieta, zbyt częste polerowanie lub malowanie bez bazy i odzywki ale również choroby jak anemia lub awitaminoza. Skutkiem tego jest rozwarstwienie, pękanie i łamanie się płytki paznokcia. Prawidłowym kierunkiem pozbycia się tej dolegliwości jest wyleczenie jej przyczyny a w dalszej kolejności objawów. Dlatego powinno się wprowadzić do diety pokarmy bogate w wapń, żelazo, cynk, magnez i witaminę B ewentualnie stosować suplementy odżywcze na paznokcie zawierające te minerały i witaminy. Następnie należy dać odpocząć paznokciom od polerowania i malowania a zażywać jedynie odzywek do ich wzmocnienia. Rano i wieczorem wcierać w skórki i paznokcie oliwkę nawilżającą.
Wrastające paznokcie u nóg
Jest to problem bolesny i uciążliwy, a pomóc w tym może zdecydowanie podolog który jest specjalistą w leczeniu chorób stóp. Jest to zaburzenie rośnięcia płytki paznokcia, proces rośnięcia odbywa się w bok i wrasta w skórę stopy. Kiedy dojdzie to przebicia skóry powstaje rana która może nawet zacząć krwawić. Wtedy sytuacja staje się już poważna bo rany na stopach są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne i grzybicze a dodatkowo wywołuje to ból i utrudnia chodzenie. Szybkość poradzenie sobie są deformacją jest bardzo ważna. Częstą przyczyną nieprawidłowego wzrostu paznokcia jest ich niewłaściwe obcinanie a zwłaszcza zbyt głębokie przycinanie ich na bokach tz. Nadawanie im kolistego kształtu. Kolejne przyczyny do ciasne obuwie, nadwaga lub deformacja palców, z niektórymi problemami nie poradzimy sobie samodzielnie w domu i wizyta w gabinecie podologicznym https://www.laserlook.pl/podologia/ może okazać się konieczna.
W sytuacji kiedy już doszło do wyżej wymienione sytuacji to należy ranę odkażać i dbać mocno o higienę stopy oraz ozonować buty. Podolog okaże się niezbędny i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Obecnie popularne są dwie metody czyli klamry ortonyksyjne oraz metoda Arkady.
- Klamry – są to cienkie druty które nadają kształt paznokciu nakładane przez podologa, koryguje to jego wzrost. Zabieg nie jest mocno skomplikowany oraz prawie bezbolesny i redukuje od razu ból który powodował wrastający paznokieć. Niestety jedna wizyta nie wystarczy i należy przychodzi na ciągłe kontrole i korekty co może się ciągną kilka miesięcy.
- Metoda Arkady – polega na użyciu Kostki Arkady – przyrządu w którym palec zostaje unieruchomiony. Następnie usuwa się wrastającą część paznokcia, nadaje się prawidłowy kształt paznokcia i rekonstruuje jego boki za pomocą specjalnej masy akrylowej. Masa akrylowa utrzymuje paznokieć we właściwej pozycji i zapobiega ponownemu wrastaniu. Metoda ta została opatentowana w Polsce przez Adriana Arkadę i staje się coraz bardziej popularna na świecie.
Grzybica paznokci u stóp
Jest to jedna z gorszych chorób jakie może zaatakować stopu, pomimo tego że nie wywołuje w organizmie groźnych następstw to jest chorobą bardzo trudną do wyleczenia a jednocześnie mocno zaraźliwą. Aby uniknąć tej choroby należy dbać o higienę stóp a w miejscach gdzie możemy mieć kontakt gołą stopą z podłogą używać obuwia, klapek jak np. Siłownie, baseny, sauny. Ważne aby zwrócić uwagę czy w salonach kosmetycznych do których chodzimy używaj sterylnych narzędzi. Obecnie wielka popularność leczenia grzybicy paznokci to lasery które dają dużo większą skuteczność w terapii a jednocześnie nie powodują żadnych skutków ubocznych.