Przelew z Polski na Ukrainę – szybkie sposoby

Coraz większy procent przekazów pieniężnych z Polski trafia na Ukrainę. Najczęściej są to zarobki pracowników na emigracji przesyłane rodzinom, które pozostały w kraju. Elektroniczny transfer to najprostszy oraz najbezpieczniejszy sposób, by wysłać pieniądze. Zobacz, jak zrobić to szybko i niedrogo.

Transakcje bezgotówkowe jako powszechna forma przekazu pieniędzy

Zwolennicy tradycyjnych metod płatności i przekazywania środków przekonują, że najlepiej obraca się gotówką i tylko tak można w pełni kontrolować swój budżet. W rzeczywistości jednak jest to przestarzałe podejście, które w obecnych realiach często niesie ze sobą różne utrudnienia. Dzisiaj karty płatnicze oraz konta bankowe zdominowały świat finansów, zwłaszcza w Polsce, która bardzo łatwo przyswoiła nowoczesny model operacji pieniężnych. Rozpowszechniły się także elektroniczne transfery zagraniczne, m.in. na Ukrainę. Pozwalają one na wygodny przelew środków bez ryzyka, jakie pojawia się w przypadku transportu gotówki.  Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej.

Przelew zagraniczny SEPA i SWIFT – na Ukrainę tylko SWIFT

Banki oferują dwie formy przelewu zagranicznego – tzw. SEPA albo SWIFT. Pierwszy wariant, SEPA, to najczęściej wybierane rozwiązanie na terenie krajów europejskich, jest bowiem mniej kosztowne. Opłata jednej transakcji zwykle nie przekracza 10 zł. Niestety ta opcja nie dotyczy przekazów pieniężnych na Ukrainę, gdyż państwo to nie należy do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, który obsługuje SEPA. Pozostaje zatem tylko przelew SWIFT, który jest szybki (możemy wybrać przekaz ekspresowy), ale niestety znacznie droższy (do wysokiego procentu od kwoty przelewu trzeba doliczyć jeszcze opłatę dla banku pośredniczącego). Poza tym wykonanie takiego transferu wymaga otwarcia na Ukrainie rachunku w PLN, USD albo EUR, gdyż polskie banki nie oferują kont walutowych w hrywnach.

Przekaz środków na Ukrainę przez niezależnego operatora

Alternatywą dla standardowej transakcji za pośrednictwem banku jest skorzystanie z usług niezależnej firmy. To często wybierana droga przekazywania pieniędzy na Ukrainę, a także dobry sposób na tanie przelewy do Polski. Klienci po obu stronach granicy chwalą sobie szybkość wykonywania transferu, brak dodatkowych kosztów oraz gwarancję bezpieczeństwa. Oferty dostępne na rynku różnią się między sobą, ale większość operatorów nie obsługuje transakcji w hrywnach, zazwyczaj złotówki wymienia się na dolary lub euro. Można liczyć za to na szereg innych udogodnień: obsługę klienta w jego ojczystej mowie (język ukraiński stał się już powszechny w tej branży), wygodne i łatwe zlecenie przelewu przy użyciu komputera, smartfona lub tableta, a także niemal natychmiastową realizację usługi (czas wykonania transferu to nawet 10 minut). Koszty zwykle nie są wyższe niż w przypadku typowego przelewu SEPA, a niektóre firmy, takie jak Easysend, nie pobierają w ogóle żadnych opłat.

Decydując się na pośrednictwo niezależnego operatora, kieruj się rozsądkiem. Wybieraj tylko podmioty o potwierdzonej opinii oraz wiarygodnym zapleczu prawnym. Jeśli znajdziesz zaufaną firmę, możesz być pewien, że twoje pieniądze trafią na Ukrainę szybko i bez przeszkód.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments