W Polsce ponad połowa dorosłych osób nie korzysta z ubezpieczenia na życie. Decyzja o tym, jaką polisę na życie wybrać, nie jest łatwa i z tego powodu rezygnujemy – niepotrzebnie – z ochrony interesu swojego, jak i najbliższych. Jeśli jednak chcemy podjąć decyzję i wykupić ubezpieczenie samodzielnie, na analizę dostępnych ofert powinniśmy poświęcić sporo czasu. Co należy wziąć pod uwagę? Co znajdziemy w propozycjach towarzystw ubezpieczeniowych?
Co obejmuje polisa na życie?
Podstawowym zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie interesu bliskich Ci osób w razie Twojej śmierci, poważnego zachorowania czy niezdolności do pracy. To trudna sytuacja, w której np. rodzina traci znaczną część dochodów, a do tego musi poradzić sobie z zobowiązaniami takimi jak kredyt hipoteczny, opłacenie studiów dzieci, utrzymanie samochodu czy standardu życia w ogóle. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą pozostawiać najbliższych w trudnej sytuacji materialnej w momencie, gdy sami już nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu dochodów.
W przypadku polis na życie istotnym elementem jest jej terminowość. Obecnie produkty ubezpieczeniowe tego typu mogą być zawierane na określony czas (np. 5 czy 20 lat), na dożycie (tzn. polisa wygasa, gdy ubezpieczony skończy np. 65 lat) lub może być również dożywotnia.
Dodatkowe usługi i wyłączenia odpowiedzialności
Polisa na życie pozwala chronić swoje finanse m.in. w sytuacji, gdy ulegniemy poważnemu wypadkowi czy stracimy zdolność do wykonywania zawodu To jednak nie wszystko. Ubezpieczenie na życie pomoże w razie konieczności hospitalizacji czy w obliczu zbliżającej się operacji. Bez względu na wybrany wariant i zakres ochrony, wszystkie najważniejsze informacje dotyczące polisy znajdują się w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczeniach.
Istotne, aby wiedzieć, jakie TU wyznacza ograniczenia odpowiedzialności. Inaczej mówiąc, są to takie okoliczności, które uniemożliwiają wypłatę odszkodowania z polisy. Zazwyczaj dotyczą one takich sytuacji, jak samobójstwo, uszkodzeń ciała powstałych w czasie udziału w przestępstwie czy będąc pod wpływem alkoholu. Podobnie jest w wypadku chorób – niektóe z nich będą honorowane (np. zawał serca), inne mogą wymagać wykupienia szerszego ubezpieczenia (np. nowotwór).
Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje swoim klientom wiele ofert, w związku z czym ceny polis mogą się znacząco od siebie różnić. Zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności, wiek i wykonywany zawód ubezpieczonego oraz jego stan zdrowia czy suma ubezpieczenia – to tylko niektóre aspekty, które towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę, obliczając składkę polisy. Kosz ten zaczyna się od kilkudziesięciu miesięcznie, istnieje jednak możliwość opłacenia składki kwartalnie czy rocznie. Ponadto polisa może być rozszerzona o tak zwany wariant inwestycyjny.
Chcesz ubezpieczyć swoje zdrowie i życie, ale obawiasz się, że wybierzesz niekorzystną polisę? Skontaktuj się z multiagencją ubezpieczeniową Eurofinance w Gdańsku, aby uzyskać wsparcie podczas tak ważnej decyzji. Nasi agenci pomogą Ci rozeznać się w gąszczu ofert, abyś wybrał dokładnie takie ubezpieczenie, jakie potrzebujesz.