Praca zdalna i jej skutki uboczne — lęki

Materiał zewnętrzny

Czy zauważyłeś zmianę w swoim zdrowiu psychicznym, od momentu, gdy pracujesz w domu? Czy czujesz się bardziej zestresowany, mimo że nie musisz dojeżdżać do pracy? Praca w domu może stanowić wyzwanie dla Twojego zdrowia psychicznego. Może zmienić normalnie optymistyczne, produktywne pszczoły robotnice w zmęczone, niezmotywowane, drażliwe ropuchy. Zanim więc sięgniesz dna, dowiedz się, jak rozpoznać oznaki pogarszającego się zdrowia psychicznego, abyś mógł podjąć kolejny krok.

Źródło zdjęcia: Mariia Korneeva / Shutterstock.com
Źródło zdjęcia: Mariia Korneeva / Shutterstock.com

Jakie są psychologiczne skutki pracy w domu?

W badaniu przeprowadzonym w 2021 roku większość pracowników pracujących zdalnie zgłosiła pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Respondenci wymieniali izolację, samotność i trudności z wyrwaniem się z pracy pod koniec dnia jako wady pracy w domu.

---REKLAMA ---

Pozostanie w domu, może być korzystne dla introwertyków, jednak dla innych typów osobowości może oznaczać nieszczęście, zwłaszcza silnych ekstrawertyków. Brak regularnego widywania się ze współpracownikami może sprawić, że poczujesz się odcięty od miejsca pracy i stracisz humor. 

Z biegiem czasu może to prowadzić do samotności, a także do zerwania komunikacji i zaufania.

Oto trzy najczęściej zgłaszane problemy, z którymi borykają się pracownicy zdalni i cyfrowi nomadzi:

Samotność i izolacja

W sytuacji, gdy nie musisz iść do pracy, możesz spędzić nawet kilka dni, nie rozmawiając z nikim. Chociaż nie musisz męczyć się z rozpraszającymi współpracownikami, to z pewnością brakuje Ci towarzystwa i rozmów o pracy i życiu.

To odłączenie od współpracowników i reszty świata może sprawić, że poczujesz się samotny i odizolowany. A samotność wiąże się z wyższymi wskaźnikami depresji i objawów somatycznych, takich jak przypadkowy ból.

Lęk, stres i presja

Granica między pracą a życiem domowym mocno zaciera się w przypadku osób, które pracują w tym samym miejscu, w którym śpią. Możesz odczuwać presję, by być na miejscu, nawet wtedy, kiedy powinieneś być wolny.

Praca w domu wymaga zarządzania czasem, umiejętności fakturowania, marketingu, rozwiązywania problemów informatycznych, obsługi klienta i wielu innych. Przełączanie się między tymi kapeluszami wiele razy dziennie może wyczerpać każdego.

Depresja

Depresja związana z pracą w domu może wystąpić, gdy czujesz, że utknąłeś. Niepokój, stres i samotność związane z pracą w domu mogą prowadzić do depresji lub ją pogłębić.

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne, gdy pracujesz w domu

Dobra wiadomość jest taka, że gdy pracujesz w domu, Twoje zdrowie psychiczne nie musi ucierpieć. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak aktywność fizyczna i racjonalne żywienie.

Pracując w domu, pamiętaj, aby wprowadzić do swojego życia zmiany, które sprawią, że Twoje zdrowie psychiczne na tym nie ucierpi:

  • Stwórz rutynę i trzymaj się harmonogramu,
  • Unowocześnij swoje domowe biuro,
  • Poświęć odrobinę swojego czasu na ruch i ćwiczenia,
  • Codzienne spacery na świeżym powietrzu,
  • Staraj się pracować wśród ludzi,
  • Znajdź czas dla swoich przyjaciół,
  • Naucz się mówić — nie!

Jeśli zajdzie potrzeba, nie zwlekaj z kontaktem ze specjalistą

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a ochronisz swoje zdrowie psychiczne przed samotnością, niepokojem, lękami i depresją, z którymi wielu pracowników zdalnych ma problem.

Zwróć się do kogoś zaufanego, porozmawiaj z lekarzem lub znajdź specjalistę od zdrowia psychicznego, jeśli zmagasz się z depresją. Nie jesteś sam. I pamiętaj, że jutro zawsze jest nowy początek.

Na stronie hedepy.com.ua możesz zgłosić się na psychoterapię online, dzięki czemu, aby porozmawiać ze specjalistą, nie musisz wychodzić z domu. Dodatkowo na proponowanej przez nas stronie możliwa jest także konsultacja w języku ukraińskim.

0 0 votes
Oceń wpis
---REKLAMA ---

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments