Pomidory bawole serce – co to za odmiana? Jak ją uprawiać?

Pośród całej rodziny pomidorów można znaleźć gatunki, których plony osiągają wagę nawet 500g i więcej! Jedną z takich odmian jest ‘Bawole Serce’. Niespotykana wielkość owoców oraz walory smakowe sprawiają, że jest odmianą cenioną i chętnie uprawianą. Co warto wiedzieć na temat wymagań tej rośliny i jak ją uprawiać?

Bawole serce – co to za odmiana?

Pomidory Bawole Serce to dość nietypowa odmiana. Jej charakterystyczną cechą są duże, mięsiste i podłużne owoce, których średnica może przekraczać nawet 8 cm. Przybierają specyficzny kształt, podobny do serca, któremu zawdzięczają swoją zapadającą w pamięć nazwę. Jasnoczerwony miąższ jest bardzo słodki i soczysty, a mała ilość nasion sprawia, że pomidor ten najlepiej smakuje na surowo, choć sprawdzi się także w przecierach. Odmiana ta jest tak ceniona, że stanowi swoisty punkt odniesienia – mówi się o pomidorach „w typie Bawolego Serca”.

--- REKLAMA ---

Krzewy pomidora Bawole Serce osiągają do 2 metrów wysokości. Ponieważ mają tendencję do zwieszania pędów, wiotkie łodygi najlepiej prowadzić po specjalnych palikach lub innych podporach. Zaleca się wybrać jeden lub dwa pędy, a te drobniejsze, wyrastające wokół – systematycznie uszczykiwać. Po zawiązaniu się grona kwiatowego należy również uszczykiwać wierzchołek głównego pędu. Czynność ta ograniczy powstawanie nowych owoców, dzięki czemu zebrane plony będą bardziej okazałe. Zbiór pomidorów rozpoczyna się w sierpniu.

Podpowiedź ogrodnika: w niewielkiej odległości od krzewów warto wysiać aksamitkę, która jest naturalnym i skutecznym odstraszaczem mszyc i innych, groźnych dla uprawy szkodników.

Jak uprawiać pomidora Bawole Serce?

Roślinę uznaje się za dość wrażliwą na choroby i wymagającą od hodowcy sporo zaangażowania. Warto więc poznać zasady uprawy jeszcze przed zakupem nasion lub sadzonek. Jest bardziej niż pewne, że smak owoców zrekompensuje wysiłek włożony w pielęgnację.

  • Wysiew należy przeprowadzić w połowie marca. Młode sadzonki powinny znaleźć się w gruncie nie wcześniej niż w drugiej połowie maja. 
  • Ponieważ Bawole Serce jest krzewem o sporych rozmiarach, trzeba zapewnić mu odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Rozstawa pomiędzy sadzonkami powinna wynosić 50-80 cm.
  • Roślina preferuje podłoże o lekko kwaśnym odczynie, luźne, z dużą zawartością próchnicy. Przed sadzeniem dobrze jest zasilić glebę kompostem lub obornikiem.
  • Optymalne stanowisko powinno być zaciszne, bez silnych podmuchów wiatru i dużych wahań temperatury.
  • Niezbędne jest systematyczne nawadnianie rośliny. Co ważne, podczas podlewania należy unikać moczenia liści i owoców.
  • Bawole Serce uwielbia podłoże bogate w związki pokarmowe. Szczególnie ważne jest zasilanie rośliny magnezem, fosforem i potasem. W mniejszym stopniu azotem. W przypadku problemów z doborem właściwego nawozu zaleca się skorzystanie z gotowych preparatów, przeznaczonych do dolistnego zasilania pomidorów. Bardzo dobrym źródłem niezbędnych minerałów, zwłaszcza potasu, będzie samodzielnie przygotowana, ekologiczna gnojówka z pokrzywy (ale uwaga na brzydki zapach!).
  • Nie można zapomnieć o regularnej kontroli krzewów na wypadek pojawienia się chorób grzybowych lub szkodników, które należy zwalczać sprawdzonymi preparatami przeznaczonymi do ochrony pomidorów.

Nasiona pomidora Bawole Serce oraz środki ochrony i pielęgnacji krzewów, dostępne są w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol: https://florexpol.eu/

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments