Pomiary elektryczne

Czy można wyobrazić sobie życie bez elektryczności? Oczywiście, że nie. To rzecz oczywista, z której człowiek aktualnie nie może zrezygnować. Z dwóch powodów. Pierwszy – ułatwienie życia. Drugi – wygoda. Nic więc dziwnego, że w każdym budynku znaleźć można elektryczność. Każda osoba powinna zadbać o to, aby w domach wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej. W nowo powstających budynkach wykonuje się wstępne pomiary nowo założonej instalacji.

Kto wykonuje pomiary instalacji elektryczne?

Niezależnie od tego, czy wykonuje się wstępne pomiary instalacji, czy też okresowe – jest to zadanie dla osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje. Mowa tutaj o elektrykach, którzy na dodatek mogą pochwalić się zdobytymi uprawnieniami. Przykładem takiej firmy jest http://www.twoj-elektrykwroclaw.pl/. Dlaczego jest to tak ważne?

Dla zachowania bezpieczeństwa budynku i zdrowia człowieka. Jeżeli elektryk nie posiada uprawnień, tylko okazuje się tak naprawdę przysłowiową „złotą rączką”, nie powinno powierzać mu się wykonania pomiarów. Zanim elektryk zabierze się do działania, można poprosić o okazanie niezbędnych uprawnień. Profesjonalista nie będzie miał z tym najmniejszego problemu.

Kto odpowiada za pomiary elektryki?

Już wiadomo, kto tak naprawdę wykonuje pomiary elektryczne we Wrocławiu i w innych miastach. Elektrycy, którzy są zdolni poświadczyć swoją wiedzę i doświadczenie. Ale to nie oni decydują o tym, że pomiar odbędzie się we wskazanym czasie. Kto więc za to odpowiada? Zarządca budynku/jego właściciel, jeżeli nie ma osoby zarządzającej. W przypadku domów jednorodzinnych (o ile nie są one wynajmowane), łatwo wskazać właściciela, który sam odpowiedzialny jest za wezwanie elektryka.

Jeżeli mowa jest o osiedlach mieszkaniowych, to spółdzielnia/wspólnota powinna czuwać nad tym, aby takie przeglądy odbywały się systematycznie. Ewentualnie – sam właściciel mieszkania może wezwać elektryka, który dokona pomiarów w jego mieszkaniu. Przy czym, w takich wypadkach to sam mieszkaniec będzie płacił za przegląd. Chyba, że zostanie wykryta wada w instalacji elektrycznej, która może wynikać z nieprawidłowego działania wspólnoty mieszkaniowej, to będzie można ubiegać się ewentualnie o zwrot kosztów.

Czas na pomiary w budynkach

Co jaki czas powinno dokonywać się pomiarów elektrycznych? Co 5 lat. Badania można wykonywać częściej – jeżeli taka jest wola właściciela budynku. Jeżeli jednak ma się do czynienia ze starszym budynkiem, np. z kamienicą, gdzie instalacja elektryczna nie była wymienia od samego początku powstania, pomiary powinno wykonywać się częściej. Tak, aby móc na bieżąco monitorować stan całej instalacji. Wiele słyszy się o pożarach, które były skutkiem nieprawidłowo działającej instalacji elektrycznej. Należy przeciwdziałać takim tragediom, jakie są w stanie odebrać życie człowieka. Nie można dopuścić do tego, aby badania instalacji były wykonywane rzadziej niż co pięć lat.

Obowiązkowo, zanim budynek zostanie dopuszczony do użytku (niezależnie od jego charakteru), musi zostać sprawdzona cała instalacja elektryczna. Oto wstępne pomiary elektryczne. Jeżeli badania wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości, budynek może zostać niedopuszczony do użytku. Sam właściciel otrzyma odpowiedni okres czasu, aby ewentualne błędy usunąć, jeżeli chce, aby budynek w końcu był użytkowany.

Raport z pomiarów elektrycznych

Badanie zostało wykonane i co dalej? Czas na zapoznanie się z raportem, który wskazać może ewentualne nieprawidłowości. Nie jest powiedziane, że cokolwiek zostanie wykazane. Może się okazać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Klient otrzymuje kompletny protokół, który może wskazywać na to, że trzeba będzie dokonać niewielkich przeróbek (jakie nie pociągną za sobą zbyt dużych kosztów). Może się również okazać, że cała instalacja będzie do wymiany. W szczególności, jeżeli mowa jest o budynkach, które mają już swoje lata. Tak, takie prace są kosztowne, ale nie można zapomnieć o tym, że jest to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments