Jakie są najważniejsze zasady uprawy ziemniaka?

Uprawa ziemniaka jest bardzo prosta. Możesz przygotować glebę, posadzić bulwy i być pewnym, że wszystko pójdzie dobrze. Jeśli masz trochę więcej czasu, możesz uprawiać sadzonki oraz używać naturalnych nawozów. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że rokrocznie będzie Ci na tyle dużo ziemniaków na słodko do pieczenia – radzimy skorzystać z naszych porad. Dzięki temu Twoje sadzonki będą bezpieczne.

3 kluczowe zasady uprawy ziemniaka w Polsce

Jednym z najpopularniejszych warzyw w Polsce jest ziemniak. Przede wszystkim dlatego, że naprawdę nie musisz mieć dużej wiedzy, żeby zrobić to dobrze. Choć przydadzą Ci się nasze porady, dzięki czemu przekonasz się, że uprawa ziemniaka w Polsce jest właśnie dla Ciebie.

Odpowiednio zabezpiecz bulwy przed chorobami i szkodnikami

Zabezpiecz bulwy przed chorobami i szkodnikami – to niepożądane owady, które pojawiają się w okresie sadzenia. Najczęściej atakują ziemniaki jesienią, gdy wykonujemy nawożenie substratowe. Ochrona powinna trwać do połowy maja. W tym czasie należy zadbać o odpowiednie stosowanie preparatów ochronnych na bulwy ziemniaka oraz zwalczanie szkodników poprzez udrażnianie warstwy gleby przy pomocy łopatek lub podlewania w miarę potrzeby (przy opadach większych niż 50 mm).

Pojawić się może również inny szkodnik, który rozwija się na systemach korzeniowych. Może być bardzo poważnym problemem, jeśli nie zareagujesz szybko.

Zadbaj o nawodnienie

Ziemniaki potrzebują zasobów, które dostarcza gleba. Gdy rośliny nie będą w stanie ich pozyskać w postaci pierwiastków, przenikając do systemu korzeniowego oraz wody wykorzystanej do pobierania składników mineralnych z gleby, to uprawa zakończy się niepowodzeniem.

Ziemia musi być dobrze przygotowana przed sadzeniem rośliny. Najlepiej jest używać materiału o obfitej strukturze i dużej ilości humusu lub mieszanki humusowej, która jest podstawą żyznego glebu organicznego. Włóknisto-ziemista odmiana gruntowa to idealna podstawa do produkcji ziemniaków, bo zapewnia optymalną porcję substancji mineralnych.

Regularnie sadź nowe bulwy

Bulwy ziemniaka mogą przetrwać kilka sezonów, ale co roku należy sadzić nowe. Co prawda bulwy są bardzo wytrzymałe, więc poradzą sobie przez zimę. Jednak w takim przypadku wymagają regularnej kontroli, aby plony były naprawdę dobre. Jeśli nie chcesz tego robić, to każdego roku sadź nowe bulwy.

Mimo wszystko uprawa ziemniaka w Polsce jest bardzo prosta, a jeśli zastosujesz się do naszych rad i przeczytasz nieco więcej o tym temacie, to szybko staniesz się ekspertem.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments