Podsumowanie dla PIT-37

Pomimo powtarzania większości rozwiązań co roku, deklaracje podatkowe PIT cały czas mają wiele niejasnych dla podatników elementów. Aby nie popełnić błędów w nowym PIT 2020, warto poznać najważniejsze wyjaśnienia i interpretacje ustawodawców. Rekomendowane jest jednak ich uaktualnianie – przy każdym rozpoczęciu pracy nad zeznaniem i przed złożeniem PIT. W Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje bowiem zasada, że nieznajomość prawa szkodzi – a podatnicy mogą ponieść negatywne konsekwencje za niezastosowanie się do nowych norm, nawet jeżeli ich nie znają.

--- REKLAMA ---

Numer identyfikacji podatkowej – NIP czy PESEL w PIT 2020

Jednym z pierwszych pytań podatników jest: jaki numer identyfikacji podatkowej należy podać? Zarówno w wersji tradycyjnego zeznania podatkowego, jak PIT online, jest to jeden z pierwszych elementów do wypełnienia przez podatnika. Do wyboru są w tej kwestii tak naprawdę dwie opcje:

  • numer NIP – czyli dziesięciocyfrowy kod, służący do identyfikacji podatkowej, lub
  • numer PESEL – czyli jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na identyfikację osoby, która go posiada. W numerze PESEL zawiera się data urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczba kontrolna.

Numer PESEL jest numerem identyfikacji podatkowej dla PIT 2020 dla osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej, nie były zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), nie były płatnikami (składek na ubezpieczenie społeczne, składek na ubezpieczenie zdrowotne, podatku). Numer NIP służyć będzie więc pozostałym podmiotom (nie spełniającym powyższych warunków do podania numeru PESEL).

Termin składania deklaracji PIT-37

W roku 2020 (PIT za 2019 lub PIT-2020), terminy na złożenie PIT zostały w pewien sposób zaburzone, przez czas epidemii COVID-2019. Ustawodawca wyjątkowo zdecydował o przedłużeniu terminu do przygotowania i złożenia deklaracji w tym roku aż do czerwca. Jednak standardowo, zeznanie należy złożyć w terminie od 15 dnia lutego do 30 dnia kwietnia, roku następującego po danym roku podatkowym. Po roku 2020, PIT będą więc składane od 15 lutego 2021. Deklaracje złożone przed terminem początkowym (15 lutego), uznawane są za złożone w pierwszym możliwym terminie, czyli 15 lutego 2020.

pit 37

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem w PIT-37

Jeżeli małżonkowie zdecydują się na wspólne rozliczenie, mogą zrobić to w ramach formularza PIT-37, w deklaracji PIT 2020. Aby dokonać tego w praktyce wystarczy, że jeden z małżonków przygotuje zeznanie podatkowe, w ramach którego złoży wniosek o opodatkowanie wspólne małżonków. Takie jednoosobowe oświadczenie, stanowi oświadczenie dla dwóch osób, składane przez jednego z podatników osobiście, a przez drugiego z upoważnienia. Należy pamiętać, że tego typu oświadczenie składa się pod odpowiedzialnością karną. Warto pamiętać, że ten rodzaj opodatkowania łącznie dochodów jest rodzajem preferencji, do której, aby skorzystać – należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim, dotyczy tylko małżonków pozostających w związku małżeńskim przez cały okres rozliczanego roku podatkowego, w ustroju nieograniczonej wspólności majątkowej oraz spełniających warunki do opodatkowania PIT-37.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments