Pożyczka długoterminowa – jak wybrać najlepszą ofertę?

Pożyczki pozabankowe są dziś w Polsce niezwykle popularne. Wielu klientów ceni sobie pożyczki w instytucjach pożyczkowych z uwagi na krótki okres oczekiwania oraz brak formalności. Niestety, pożyczki pozabankowe są znacznie droższe niż kredyt w banku, szczególnie jeśli pożyczamy na raty. Jak namierzyć najlepszą ofertę?

---REKLAMA ---

Pożyczka pozabankowa nawet dwa razy droższa niż kredyt w banku

Cena pożyczki długoterminowej, w porównaniu do bankowych kredytów, jest niezwykle niekonkurencyjna. Mimo wszystko pożyczki wieloratalne są dość często wybierane przez konsumentów, za sprawą niewielkich wymagań stawianych klientom. Po pierwsze, w większości przypadków pożyczkę można dostać przez internet. Wystarczy wcześniej znaleźć odpowiednią firmę, zarejestrować się na stronie pożyczkodawcy, wypełnić wniosek i dokonać przelewu weryfikacyjnego. Instytucje pożyczkowe, które wymagają potwierdzenia dochodu poproszą o skany dokumentów lub dostęp do konta bankowego. Cała procedura jest tak prosta, że nie zajmuje dużo czasu i nie angażuje nadto konsumenta. W efekcie jeszcze tego samego dnia można otrzymać pieniądze. Należy jednak pamiętać, że przeważnie spłacić należy niemal dwa razy tyle co pożyczono!

Za co płaci klient?

Głównym kosztem pożyczki pozabankowej, wbrew powszechnemu mniemaniu, jest prowizja. Uważa się, że za ceną pożyczki stoją wysokie odsetki, jednak nie jest to prawda. Odsetki są, w stosunku do prowizji, niewielkim kosztem. Dlaczego klient płaci tak dużo za prowizję od pożyczki? Odsetki wzrastają proporcjonalnie do okresu trwania pożyczki. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, klient ma prawo do spłacenia swojego zobowiązania przed terminem. Jeśli więc spłata będzie trwała na przykład o połowę krócej, wówczas instytucja pożyczkowa czy bank musi zwrócić odsetki za ten okres. Dzięki temu, że prowizja stanowi główny koszt pożyczki, klientowi spłacającemu zadłużenie przed terminem należeć będą się symboliczne pieniądze. Prowizja podlega zwrotowi jedynie, jeśli konsument w terminie do 14 dni od dnia zaciągnięcia pożyczki, wypowie umowę pożyczkodawcy.

Część klientów może nie mieć świadomości, że za tak zwaną obsługę domową należy słono zapłacić. Niektóre instytucje pożyczkowe oferują taką możliwość, ale nie zawsze informują w sposób transparentny o cenie takiej usługi. Czym jest obsługa domowa? Otóż, jest to taka pożyczka, którą opiekuje się konsultant firmy. Przyjeżdża do miejsca zamieszkania klienta w celu udzielenia pożyczki oraz odbierania należnych rat. Pożyczki samoobsługowe są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo, choć dla części klientów mogą być kłopotliwe. Jedną z kilku firm oferujących takie rozwiązanie jest LUX Pożyczka. Pożyczając w tej firmie 5 000 zł na okres 44 tygodni z obsługą domową, cotygodniowa rata wyniesie 123,53 zł, natomiast wybierając opcję podstawową, bez przedstawiciela firmy, rata wyniesie nas 118,53 zł. Na pożyczce samoobsługowej można więc oszczędzić 220 zł.

Najlepsza oferta pożyczki długoterminowej

Aby wybrać najtańszą opcję należy porównać wszystkie firmy. W tym celu można skorzystać z listy firm, które dostępne są na wielu internetowych portalach pożyczkowych. Oczywiście należy porównywać całkowity koszt pożyczki z tymi samymi parametrami. Oto przykład – redaktorzy z moniak.info porównali pożyczki długoterminowe w kwocie 5 000 zł na okres 12 miesięcy. Wszystkie instytucje pożyczkowe posiadają na swojej stronie symulatory, na których można sprawdzić cenę pożyczki o danych parametrach. Poniżej zamieszczamy wynik symulacji w kilku firmach:

WONGA

wysokość raty – 457,92 zł, całkowita kwota do zapłaty 5495 zł

MONEDO NOW

wysokość raty – 530,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 6393 zł

RAPIDA

wysokość raty – 547,83 zł, całkowita kwota do zapłaty 6573,89 zł

HAPI POŻYCZKI

wysokość raty – 668,06 zł, całkowita kwota do zapłaty 6016,63 zł

PROVIDENT

wysokość raty – 663,42 zł, całkowita kwota do zapłaty 7961,04 zł

HOME KREDYT

wysokość raty – 681,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 8172,00 zł

Podsumowanie

Powyższa analiza bardzo wyraźnie pokazuje jak ważne jest porównanie ofert wielu firm. Rozbieżność jest ogromna, a na pożyczce można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Najdroższą w zestawieniu okazała się instytucja, która oferuje pożyczki z obsługą domową, którą omówiono wyżej. Warto jest więc zrezygnować z takiej opcji aby nie przepłacać za usługę, która w zasadzie nie jest tego warta. Będąc w temacie pożyczek długoterminowych, warto zapoznać się również z pożyczaniem społecznościowym, które jest konkurencyjne w stosunku do ofert instytucji pożyczkowych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Pożyczanie społecznościowe czy pozabankowe na raty – co lepsze?

REKLAMA