Wybór lampy do salonu jest wyzwaniem. Liczy się estetyka i funkcjonalność, dlatego błędem jest koncentrowanie się wyłącznie na jednej z tych cech. Tylko połączenie jednego i drugiego daje satysfakcjonujący efekt i pełnię relaksu. Salon jest zwykle najważniejszą przestrzenią domu czy mieszkania – służy wypoczynkowi, ale też ugoszczeniu przyjaciół. Może być miejscem pracy, zabaw i wspólnego posiłku. Czasami wydaje się, że wielofunkcyjne pomieszczenia wymagają uniwersalnych oświetleń i jest to pewnie najbardziej schematyczne rozwiązanie. Z drugiej strony warto jednak każdą z czynności potraktować oddzielnie i stworzyć różne źródła światła, wpływające na odbiór całości. Inspiracji poszukajmy na stronie https://www.strefalamp.pl/lampy-do-salonu/, gdzie znajdują się różne stylowe modele lamp.
Projekt od podstaw – jak oświetlić salon?
Jeżeli dopiero zaczynamy projektować salon, rodzaj oświetlenia zostawmy na koniec. Na początku zadbajmy o wyposażenie – rodzaj i rozmieszczenie mebli. Kiedy zdecydujemy się na stół, tak, aby salon pełnił też funkcję jadalni, to łatwiej wybierzemy oświetlenie górne. Nad stołem bardzo dobrze prezentują się dwie albo trzy lampy wiszące (jednopunktowe) lub żyrandole. Budując z kolei wnętrze bardziej minimalistyczne, możemy sięgnąć po okrągłe reflektory, które nie będą dominować i przyciągać nadmiernej uwagi w pomieszczeniu. W takich przypadkach warto jednak dokupić kilka innych lamp – po to, by stworzyły bardziej ciepłe, przytulne światło – np. wieczorami i w chwilach odpoczynku. Jest to koncepcja najbardziej praktyczna. Z jednego pomieszczenia da się wtedy wygenerować kilka stref tylko i wyłącznie dzięki światłu. Górna lampa przeznaczona będzie do spotkań, dyskusji, jedzenia posiłków – boczne (np. kinkiety ścienne) do romantycznych rozmów, drzemki, oglądania filmów i innych form relaksu. Ale jednocześnie i górne i boczne światło może dzielić się na dodatkowe „podstrefy” – wszystko zależy od kreatywności i oczekiwań właściciela mieszkania. Pamiętajmy, że urządzanie salonu nie powinno opierać się na przemijających trendach, ale na indywidualnym guście i stylu, który chcemy osiągnąć.
Strefa zależna od oświetlenia
W zależności od indywidualnego zapotrzebowania, lampy stworzą strefy:
- strefa reprezentacyjna – ogólny widok salonu. Żyrandole i plafony równomiernie oświetlą cały pokój. Takie światło przydaje się przy początkowym przyjmowaniu gości i sprzątaniu. Dla niektórych ludzi użycie tego światła jest minimalne, jednak stanowi bezwzględną podstawę oświetlania salonu.
- strefa jadalniana, gościnna – lampę umieszczamy bezpośrednio nad stołem. Jeśli kupimy model z regulowanym sznurem, możemy dopasowywać wysokość w zależności od pory posiłku lub innych kryteriów. Jest to rodzaj światła przeznaczony dla dłuższych spotkań i rodzinnych chwil.
- strefa wypoczynku i zabawy (np. z dzieckiem) – w osiągnięciu i relaksacyjnego nastroju pomogą np. lampy podłogowe. Mają one czasami co najmniej dwa rodzaje światła, więc tym łatwiej różnicować i dopasowywać oświetlenie. Lampa podłogowa, która stoi przy kanapie lub fotelu, służy też czytaniu książek i przeglądaniu czasopism.
- strefa intymności – dająca półmrok, ale jeszcze nie ciemność. W tym przypadku sprawdzą się kinkiety ścienne i ozdobne oświetlenia. W takiej strefie przyjemnie ogląda się telewizję, rozmawia o osobistych sprawach, słucha muzyki lub odpoczywa we dwoje.
Style mieszkania
Każdy rodzaj lampy da się określić mianem jakiegoś stylu – uważa nasz ekspert z strefalamp.pl. Może być skandynawski, minimalistyczny, klasyczny, rustykalny, eklektyczny, industrialny lub glamourowy. Ilość propozycji jest ogromna, a za przytulne i oryginalne wnętrze odpowiada często łączenie kilku opcji. Przy wyborze lampy trzeba pamiętać, że jest ona takim samym elementem jak np. poduszka, roślina czy ramka ze zdjęciem – pełni funkcję ozdobną i decyduje o atmosferze mieszkania. Może ocieplać pomieszczenie samym swoim kolorem, kształtem lub użytym materiałem, a może wyraźnie wprowadzać zamierzoną surowość. Skupmy się na własnych oczekiwaniach i realizowaniu marzeń bez względu na modę czy opinie znajomych. Korzystając ze sklepu internetowego, łatwiej jest dokonać wyboru – bez wychodzenia z domu przeglądamy modele wraz z ich szczegółowymi opisami, klasą szczelności, wartością zasilania czy informacją o dodatkowych źródłach światła w zestawie. Taka metoda zwiększa orientację na rynku i pozwala zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy na chodzenie po sklepach stacjonarnych.
Twój salon to twoja inwestycja
Sposób w jaki podejdziemy do wyboru oświetlenia salonu wpłynie na wiele obszarów życia: na wypoczynek, jakość rozrywki, przyjemność spotkań z rodziną i znajomymi, a także budowanie relacji w czasie zabaw z dziećmi. Osoby, które korzystają z salonu jako miejsca pracy, powinny mieć dodatkowo na uwadze komfort, efektywność wykonywanych zadań i zdrowie oczu. Lampy do salonu muszą być dobrane tak, by dbały o wzrok np. przy wykonywaniu czynności manualnych lub porządkowaniu rachunków, pisaniu tekstów czy przeglądaniu ważnych dokumentów.