Pierwszy ekspres do kawy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Chwila spędzona przy kawie jest dla każdego jej smakosza szczególnym momentem. Jednak preferencje smakowe się różnią podobnie jak rodzaje ekspresów do kawy. W tym poradniku podpowiadamy, spośród jakich typów można wybierać i który warto uwzględnić. Oto kilka przydatnych wskazówek przed podjęciem decyzji.

Pierwszy ekspres do kawy – jakie są rodzaje?

Sprawy nie ułatwia to, że na rynku istnieje kilka zupełnie różniących się od siebie typów urządzeń. Jaki ekspres do kawy wybrać? Pomocne będzie wyszczególnienie konkretnych rodzajów sprzętu. Na rynku wyróżnia się ekspresy:

  • przelewowe,
  • ciśnieniowo-przelewowe (tzw. kombinowane),
  • ciśnieniowe – kawiarki, kolbowe, automatyczne (z młynkiem lub saszetkowe).

Charakterystyka poszczególnych rodzajów ekspresów do kawy

Poniżej omawiamy krótko, jak działają poszczególne typy ekspresów do kawy i wymieniamy ich zalety oraz wady.

Ekspres przelewowy

To bardzo proste urządzenie, w którym używa się już zmielonej kawy. Tylko niektóre z nich mają wbudowane młynki, zazwyczaj jednak nie nadają się do kawy ziarnistej. Lubisz smak kawy tureckiej i chcesz mieć jednocześnie ekspres do kawy? Jak wybrać właściwy model właśnie do tego typu napoju? Ekspres przelewowy będzie bardzo dobrą opcją. Kawa zaparzana jest na zasadzie zalewania wrzątkiem, jednak dzięki filtrowi w zbiorniku nie znajdują się fusy. Za jednym razem można przygotować nawet kilka filiżanek.

Ekspres ciśnieniowo-przelewowy

To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy czasem potrzebują zrobić sobie szybkie espresso lub spędzić dłuższą chwilę z latte, a innym razem spodziewają się gości i wynika nagła potrzeba przygotowania większej ilości napoju. Wtedy model kombinowany będzie najlepszym rozwiązaniem. Osoby, które zastanawiają się, jak wybrać ekspres do kawy „combi”, żeby spełniał oczekiwania, mogą zerknąć na dostępne funkcje konkretnego egzemplarza. Zazwyczaj mają one:

  • automatyczne dawkowanie kawy i wody,
  • programator czasowy,
  • funkcję samooczyszczenia,
  • regulację mocy napoju,
  • dysze do mleka.

Kawiarka

To urządzenie niskociśnieniowe, które pozwala w niezwykle prosty sposób przygotować włoską kawę. Składa się z 3 części: zbiornika na wodę, sitka na kawę i dzbanka na gotowy napój. Po umieszczeniu wszystkich składników wewnątrz należy postawić kawiarkę na kuchence i poczekać do momentu przelania się wody przez sitko z kawą. W ten sposób uzyskuje się bardzo mocną i nieco kwaskową kawę.

Ekspres kolbowy

Chwalony ze względu na niską cenę i możliwość przygotowywania ulubionej kawy bez większych trudności. Jest wyposażony w kolbę, którą trzeba uzupełniać zmieloną kawą i czyścić po każdym użyciu. Dla wielu jest to bardzo dobry pierwszy ekspres do kawy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Ważna jest m.in. pojemność zbiornika na wodę, czy kolba jest przeznaczona do przygotowania jednej filiżanki kawy czy dwóch, a także opcja spieniania mleka i podgrzewania filiżanek.

Ekspres ciśnieniowy z młynkiem

To najchętniej wybierany typ urządzenia do zaparzania kawy. Za jego pomocą można wykonać przeróżne rodzaje ulubionego napoju i to po wciśnięciu jednego przycisku. Takie ekspresy mają też wbudowany młynek, więc kawa zawsze jest aromatyczna i świeża. Wymagają jednak wygospodarowania większej powierzchni i czasu na regularne czyszczenie i konserwację.

Ze względu na wiele innowacyjnych rozwiązań stosowanych w urządzeniach pierwszy ekspres do kawy powinien być intuicyjny w użytkowaniu i przede wszystkim mieścić się w założonym budżecie. Wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie rodzaj i ciesz się świetną kawą każdego dnia!

1 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments