Passe partout – kreatywna zabawa

Metoda passe partout, spotykana jest także jako zapis passe-partout czy passepartout. To kartonowe obramowanie, które może pełnić samodzielną funkcję ramy, dodatkowo może być umieszczane w antyramach lub tradycyjnych ramach do obrazów. Ten rodzaj zdobienia grafik, fotografii i obrazów pełni także funkcję ochronną, ponieważ oddziela dzieło od szyby lub plexi i sprawia, że nic go nie dotyka. Warto pomyśleć o takim stylu obramowania dla najdelikatniejszych obrazków. W taką ramkę z powodzeniem możesz oprawić ważne dokumenty: metryczki urodzin dziecka, a może mapę swojego ukochanego wakacyjnego miasta? Jeżeli nie wiesz, jak wymawiać nazwę tego ozdabiania ścian? Proszę bardzo, oto podpowiedź: paspartu.

Otwór w papierowej ramce passe partout jest najczęściej prostokątny, ale można znaleźć także inne kształty. Pamiętaj, że jest to także forma kreatywnej zabawy, trochę na zasadzie „zrób to sam”, trochę DIY a jego wielkość tak naprawdę zależy od formatu oprawianego dzieła.

Passe partout – zalety

Zaletą passe partout jest uniwersalny charakter. Sprawdzą się jako ozdoba każdego pomieszczenia.  Delikatna kartonowa ramka pozwoli podkreślić atrakcyjność dzieła. Dla zachowania głównych zasad passepartout nie powinno być za wąskie i powinno komponować się z grafiką, którą chcesz oprawić. Kolory neutralne i pastelowe przyciągną uwagę i nie będą go przytłaczać. Jeśli dopiero zaczynasz zabawę z passe partout zapamiętaj, że bardziej neutralnym kolorem ramki jest beż niż biel – biały kolor ramki jest mocno zobowiązujący. Z kolei ciemne ramki passe partout optycznie pomniejszą dzieło. Jeśli chcesz nadać dodatkowych efektów zdjęciu, grafice lub obrazowi użyj ramek o różnych grubościach.

Dużą zaletą oprawiania metodą passe partout jest jej niewielki koszt. Sama ramka jest niezwykle lekka i nie obciąża dodatkowo obrazu. Warto podkreślić, że tylko Twoja wyobraźnia ogranicza możliwości ozdabiania kartonowych ramek. Masz ochotę nakleić coś na ramkę, pomieszać kilka kolorów? Nic nie stoi na przeszkodzie, pokaż swoją kreatywność! Włącz do zabawy rodzinę, przyjaciół, stwórzcie razem niepowtarzalne ramki – możecie potem zawiesić je razem.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments