Styl Japandi narodził się z połączenia dwóch koncepcji wnętrzarskich: skandynawskiej oraz orientalnej. We wnętrzach urządzanych w ten sposób dominują elementy dobrze nam znane z aranżacji skandynawskich oraz tych, które są charakterystyczne dla klimatów Kraju Kwitnącej Wiśni. Jak urządzić domowe pomieszczenia, aby prezentowały właśnie ten styl? Czym dokładnie się on charakteryzuje?
Japandi – skandynawskie i orientalne klimaty
We wnętrzach urządzanych w stylu japandi królują elementy skandynawskie oraz orientalne. Jest tu więc miejsce na naturalne materiały, przede wszystkim drewno czy kamień. Ponadto tekstylia bazujące na naturalnych surowcach. Japandi nie idzie na kompromisy, więc nie można wybrać czegoś, co imituje drewno lub je tylko przypomina. Liczy się natura w każdym calu.
Do tego dochodzą akcenty orientalne, wprost z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest zatem nieco egzotycznie, choć wciąż prosto, minimalistycznie i jednocześnie nieco nowocześnie. Nie brakuje również elementów związanych z florą, bo rośliny doskonale wpisują się we wnętrza urządzane w tym stylu.
Meble, na które warto stawiać
Skoro wybieramy naturalne surowce, szukamy mebli bazujących m.in. na drewnie. Mogą to być drewniane stoły, krzesła czy stołki barowe. Te ostatnie znajdziemy w sklepie KulkaHome. Przydadzą się meble, które są proste, o geometrycznych formach, minimalistyczne oczywiście.
Dobrze sprawdzą się elementy wyposażenia oferujące pojemność, ponieważ prostota i uporządkowanie japandi sprawiają, że większość rzeczy jest schowana, a na półkach nie widnieją liczne bibeloty czy pamiątki.
Poza drewnianymi meblami czy innymi elementami wyposażenia można postawić na te bazujące na wiklinie, bambusie czy rattanie. Nie trzeba również rezygnować z papieru, np. wykonanych z niego kloszy, które są niezwykle lekkie i subtelne, więc nawet te w dużych rozmiarach nie przytłaczają wnętrz.
Skoro mowa o oświetleniu, pamiętajmy o tym, że to wciąż wnętrza minimalistyczne, więc zamiast obszernych kloszy, nie trzeba, ale można postawić na subtelne oświetlenie, które buduje przyjazny klimat wnętrza. Tu ma być przytulnie, miło, ciepło, a skromne punkty świetlne rozświetlające poszczególne strefy najlepiej się sprawdzają w tej roli.
Wszechobecna natura
Japandi to na swój sposób umiłowanie do natury. Znajdziemy tu zatem miejsce dla wspomnianej już roślinności. Ona nie tylko ożywi tego typu wnętrza, lecz również sprawdzi się w roli naturalnych ozdób. Można bowiem postawić na ceramiczne wazony z gałązkami czy większych rozmiarów rośliny umieszczone w geometrycznych, jasnych donicach.
Charakterystyczna kolorystyka
W japandi obowiązuje kolorystyka stonowana, naturalna, jasna. Wybiera się głównie biele, beże, także szarości. Można je przełamać kolorami ziemi, więc znajdzie się tu również miejsce na brązy i zielenie. Mimo tak stonowanej i pozornie zwyczajnej kolorystyki, odpowiednie odcienie tych barw i ich połączenia potrafią stworzyć wyjątkowy klimat, nadać wyrazistości, a jednocześnie doskonale oddać charakter orientalnego stylu japandi.
Minimalizm, prostota i natura
Aranżacje japandi będą doskonałym rozwiązaniem dla miłośników minimalizmu oraz naturalnych akcentów. Wpiszą się również w gusta domowników, którzy pokochali styl skandynawski, ale chcą mu nadać nowego wymiaru. Japandi to bowiem kawałek orientalnego klimatu podany w niezwykle przytulnej i ujmującej formie. Przemyślmy, jak zaaranżować domowe wnętrza, aby były i funkcjonalne, i oddawały to, co najbardziej charakterystyczne dla wystroju japandi.