Rogowacenie skóry dotyka niemal każdego
Skóra na stopach jest poddawana silnemu działaniu czynników zewnętrznych: noszenie nawet najwygodniejszych butów przez cały dzień nie sprzyja jej oddychaniu. Co więcej, podczas gdy zazwyczaj pamiętamy o tym, aby na bieżąco kremować pozostałe części ciała, tak o stopach zdarza nam się zapominać. Do czasu, gdy na piętach lub dużych palcach pojawią się nieestetyczne zrogowacenia.
Na swojej półce warto mieć sprawdzone kosmetyki i preparaty do manicure i pedicure, które pomogą przy nawet najbardziej wysuszonej skórze. Najlepsze są preparaty zawierające mocznik w silnym stężeniu – specjaliści polecają minimum 10%. Już kilka dni stosowania takiego kosmetyku pozwala widocznie poprawić stan skóry, a regularne jego nakładanie przywraca naturalny koloryt i fakturę. Wbrew pozorom, niewskazane jest stosowanie silnych pumeksów. Mogą one dodatkowo podrażniać skórę i zwiększać zrogowacenie.
Pęcherze i odciski – „pamiątka” po butach
Nieprzyjemną pamiątką po nowych butach często bywają pęcherze i odciski. Pod żadnym pozorem nie należy ich nakłuwać nawet, jeśli w środku znajduje się bezbarwny płyn. Takie działanie może doprowadzić do zakażenia rany i tym samym, o wiele dłuższego jej gojenia oraz nieprzyjemnych konsekwencji. Większość odcisków wchłania się sama, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie środowisko do regeneracji: stopy można namaczać w letniej wodzie z dodatkiem ziół, a następnie jak najwięcej chodzić boso (oczywiście po domu).
Wrastające paznokcie – bolesny kłopot
Problem wrastających paznokci dotyczy wielu osób. Najczęstszą przyczyną nie jest jednak czynnik chorobowy, a nieumiejętnie dokonywany pedicure. Pamiętajmy, że paznokcie u nóg powinny być przycinane równo – bez zaokrągleń na brzegach płytki paznokciowej. W tym celu najlepiej sprawdzają się cążki lub piłowanie szklanym pilnikiem.
Grzybica stóp – poważny problem zdrowotny
Jak walczyć z grzybicą stóp? Przede wszystkim warto upewnić się, że faktycznie chorujemy na grzybicę. W tym celu wskazany jest kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub bezpośrednio z dermatologiem. Specjalista oceni, czy naszym problemem jest grzybica i dobierze środki odpowiednie do stopnia zaawansowania choroby. Pamiętaj, aby nie bagatelizować takich objawów, jak łuszczenie się skóry między palcami, rogowacenie paznokci, ich nadmierna kruchość i wrastanie. Wszystkie te dolegliwości mogą świadczyć o zakażeniu.