Astygmatyzm – kilka słów o wadzie wzroku

Astygmatyzm jest jedną z chorób oczu, która występuje dość powszechnie w populacji. Choroba znacząca upośledza nasz narząd wzroku, to bardzo mocno odbija się na jakości życia. Zdecydowanie sporym pocieszeniem i dobrą informacją jest fakt, że leczenie astygmatyzmu nie jest skomplikowane, a korygowanie tego rodzaju wady wzroku to dzisiaj okulistyce pestka. Obok krótkowzroczności i dalekowzroczności, astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku.

--- REKLAMA ---

Co to jest astygmatyzm?

Niezborność rogówkowa to inna nazwa astygmatyzmu funkcjonująca w literaturze medycznej. Jest to wada wynikająca z niesymetryczności rogówki oka. Taki rodzaj defektu przeszkadza naszemu aparatowi wzroku w tworzeniu prawidłowego obrazu w siatkówce. Z powodu niepoprawnego ogniskowania promieni światła zaczynamy widzieć niewyraźnie. Bardzo często pojawia się również wraz z towarzyszącą mu krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Wada wzroku oczywiście pogarsza nasz komfort życia w sposób zauważalny, a wielu pacjentów skarży się na problemy w codziennym funkcjonowaniu. 

Diagnostyka i leczenie astygmatyzmu

Podstawą diagnostyki astygmatyzmu będzie oczywiście wizyta u lekarza specjalisty – okulisty. Po wstępnym wywiadzie wykonane zostaną odpowiednie badania, które w sposób definitywny odpowiedzą na pytanie czy mamy do czynienia z astygmatyzmem. Dziś badania takie wykonywane są w dużej mierze komputerowo przez co są obarczone znacznie mniejszym ryzykiem błędu diagnostycznego.

Leczenie astygmatyzmu również rozwinęło się bardzo przez wiele ostatnich lat, ale nadal dominującym sposobem na życie z tą wadą jest jej korygowanie za pomocą szkieł kontaktowych i soczewek. Zdecydowanie soczewki wypadają tu znacznie lepiej, aniżeli okulary z racji oddziaływania w pełni na całe pole widzenia, co w przypadku tej wady ma dość ważne znaczenie. Dodatkowo wielu pacjentów chwali sobie wygodę ich noszenia, choć oczywiście również okulary są przepisywane astygmatykom i także z nich oni korzystają na co dzień.

Astygmatyzm – współczesne możliwości

Nie tylko lepiej zdajemy sobie sprawę z tego co to jest astygmatyzm, ale również znacznie skuteczniej leczymy to schorzenie wzroku. Nowoczesne operacje są chociażby doskonałym tego przykładem i dowodem na wielkie możliwości, jakie dziś posiada medycyna w kwestii leczenia chorób wzroku. Rozwój trwa nadal i wydaje się, że jeszcze w najbliższych latach pojawić się mogą kolejne nowatorskie metody korygowania takich wad wzroku jak właśnie astygmatyzm. Póki co pozostają nam głównie soczewki i okulary.

Autor tekstu: mojepierwszesoczewki.pl

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments