Organizacja przeprowadzki – jak zrobić to dobrze?

Każda przeprowadzka, nawet jeżeli odbywa się w obrębie jednego miasta, jak chociażby Warszawa, jest zawsze ogromnym wydarzeniem. Dla części osób to prawdziwa szansa na rozpoczęcie nowego życia, inni zaś upatrują w tym okazji do dalszego rozwoju swojej kariery zawodowej. Niezależnie od tego, co Tobą kieruje przy przeprowadzce, powinieneś pamiętać, że proces z tym związany nie jest prosty, a często wręcz stresujący. To, co pozwoli Ci przez to przebrnąć bez większych nerwów, to sprawna organizacja.

Plan przeprowadzki – absolutny obowiązek

Wydaje Ci się, że tworzenie planu czynności, które musisz wykonać przed i w trakcie wyprowadzki, to strata czasu albo nawet przesada? Nic bardziej mylnego. To właśnie sporządzenie listy, w której będziesz mógł po kolei odhaczać punkty, znacząco pozwoli Ci zorganizować całe to przedsięwzięcie. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że da się swobodnie przechodzić od jednego etapu do drugiego, to jednak w ferworze zmiany miejsca zamieszkania możesz zwyczajnie pominąć kilka istotnych kwestii, co z kolei przysporzy Ci kolejnego stresu.

Plan przeprowadzki możesz stworzyć w tradycyjnej formie kartki bądź w arkuszu kalkulacyjnym. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, nawet jeśli do samego momentu przenosin zostały jeszcze długie tygodnie. W ten sposób będzie można uniknąć sytuacji, w której zapomnieliśmy o jakimś punkcie – jeśli coś nam się przypomni, lista zawsze będzie mogła zostać w porę uzupełniona. Co powinno zostać ujęte w planie przeprowadzki?

  • Formalności związane ze zmianą mieszkania – pamiętaj o tym, by wypowiedzieć umowy dotychczasowym dostawcom usług lub zmienić dane. Oprócz tego trzeba sprawdzić, czy nie zalegamy z żadnymi opłatami.
  • Znalezienie firmy przeprowadzkowej – nie zawsze jest to konieczne, jeśli jednak mamy sporo rzeczy, a odległość między miejscami jest dość spora, zdecydowanie lepiej jest powierzyć transport profesjonalistom, by nie martwić się, czy dobytek dotrze do punktu docelowego w całości.
  • Określenie, jakie rzeczy zabieramy ze sobą do nowego mieszkania, a które planujemy spożytkować w inny sposób.
  • Uwzględnienie najważniejszych terminów – do kiedy zajmujemy obecne lokum, którego dnia możemy wprowadzić się do nowego, na jaki czas umówiliśmy transport itp.
  • Zgromadzenie materiałów niezbędnych do pakowania – czasami są one dostarczane przez firmę przeprowadzkową, jednak również samodzielnie możemy się zaopatrzyć w folie zabezpieczające, kartony czy taśmy.

Sortowanie i pakowanie rzeczy przed przeprowadzką

To jeden z najistotniejszych punktów na powyższej liście. Przygotowywanie i pakowanie rzeczy na wyprowadzkę to zazwyczaj jeden z najbardziej czasochłonnych etapów, głównie dlatego, że wielu z nas zwyczajnie lubi gromadzić wokół siebie przedmioty i nawet w ciągu zaledwie kilku miesięcy może ich się uzbierać bardzo wiele.

Zanim zaczniesz ładować rzecz do pudeł, wszystko dokładnie przejrzyj. Te, z których nie zamierzasz już korzystać, a nadal są w dobrym stanie, oddaj rodzinie lub znajomymi bądź przekaż na cele charytatywne, ewentualnie sprzedaj. A wiedząc już, co zabierasz ze sobą, podziel przedmioty na sekcje. Naczynia i pozostałe kruche rzeczy powinny podróżować osobno i być lepiej zabezpieczone, z kolei inne miejsce znajdą ubrania, kosmetyki czy sprzęt sportowy.

Gdzie przechować rzeczy na czas przeprowadzki?

Nie brakuje sytuacji, w których wygasa umowa na wynajem dotychczasowego mieszkania, a nowe wciąż nie jest gotowe na wprowadzenie się, ponieważ przedłużył się remont. Wówczas pojawia się problem, gdzie ulokować swój dobytek, skoro musimy go zabrać i gdzieś przechować aż do momentu, kiedy nowe lokum będzie już gotowe. W tym przypadku można rozważyć rozwiązanie, jaką jest usługa self storage, czyli magazyny samoobsługowe na wynajem. Oferuje je m.in. firma Less Mess Storage – nie zabrakło ich również w Warszawie, gdzie są dostępne w aż czterech punktach.

Wielkość pomieszczenia można dopasować do swoich potrzeb, a dostęp do niego posiadasz 24/7 poprzez indywidualny kod dostępu. Pomieszczenie jest na Twoją wyłączność, zamykane na własną kłódkę. Na terenie obiektu znajduje się również całodobowy monitoring. Dzięki temu nie będziesz musiał prosić o przysługę rodzinę czy znajomych, jako że rzeczy będą bezpiecznie czekać na chwilę, w której będziesz je mógł już swobodnie zabrać.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments