Buraki cukrowe należą do jednych z najchętniej uprawianych w Polsce. Osiągnięcie wysokich plonów nie jest jednak łatwe, ponieważ to rośliny bardzo wrażliwe i wymagają precyzyjnego, odpowiedniego nawożenia.
Przemysł cukierniczy w Polsce od dawna mógł liczyć na najwyższej klasy surowiec w postaci buraków cukrowych. Powierzchnia uprawy tej rośliny systematycznie rośnie w naszym kraju, chociaż nie są to spektakularne wzrosty. Na przykład w 2018 roku powierzchnia uprawy buraka cukrowego wynosiła 235 tys. ha, co oznacza zaledwie 2-procentowy wzrost w stosunku do 2017 roku, jak wynika z danych GUS. Niestety, te rośliny są bardzo wrażliwe i wymagające w uprawie, co potrafi mocno komplikować plany gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję buraka cukrowego. We wspomnianym już 2018 roku na przykład zbiory tych roślin były mniejsze o 7% w porównaniu do 2017 roku i wyniosły 14,6 mln ton, czego powodem były głównie upały i niedobór opadów deszczu (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/uprawy-rolne-i-ogrodnicze/wynikowy-szacunek-glownych-ziemioplodow-rolnych-i-ogrodniczych-w-2018-roku,5,17.html). Na szczęście odpowiednie nawożenie często pomaga w zahamowaniu spadku plonów buraka cukrowego.
Zapotrzebowanie buraków cukrowych na składniki pokarmowe
Uprawiając buraki cukrowe, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że to rośliny, które z jednej strony wykazują bardzo duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a z drugiej – są niezwykle wrażliwe na niedobór nawet jednego składnika odżywczego. Należy zwrócić szczególną uwagę na bor i jego odpowiednie dostarczanie. To właśnie głównie on jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrost buraka cukrowego, a niedobór boru może przyczyniać się do zgorzeli liścia sercowego. Ta choroba często prowadzi do dużych strat plonów. Inne ważne mikro- i makroelementy to między innymi azot, cynk, miedź, mangan itd. Do tego trzeba zadbać, aby odczyn pH gleby kształtował się na poziomie 6,2-7,2.
Nawożenie doglebowe i dolistne
Aby dostarczyć burakom cukrowym odpowiedniej ilości składników pokarmowych, najlepiej połączyć nawożenie doglebowe z dolistnym. Warto do tego używać sprawdzonych, markowych nawozów, co daje gwarancję, że rośliny otrzymają właściwe mikro- i makroelementy (np. nawozy SB-2 i Basfoliar 2.0 36Extra, Solubor DF itp.). Takie połączenie nawożenia zwiększa funkcje ochronne i pozwala na podniesienie poziomu cukru w buraku.
Dzięki nawożeniu doglebowemu można dostarczyć burakom cukrowym ważnych składników pokarmowych jeszcze zanim wyrosną liście. Natomiast potem nawożenie dolistne będzie dostarczało mikro- i makroelementów przez cały okres wzrostu rośliny.
Burak cukrowy nie jest łatwy w uprawie. Jednak odpowiednie nawożenie pozwala uzyskać zadowalający poziom plonów i wysoką jakość buraka, szczególnie gdy stosuje się kompleksowe nawożenie doglebowe i dolistne.