Dorastająca osoba poszukuje sposobów na wyrażenie siebie, ale też ma wiele obowiązków związanych z nauką. Wpływa to na niezbędne wyposażenie pokoju młodzieżowego. Co powinno się w nim znaleźć?
Źródło światła to podstawa. Lampy młodzieżowe
Oświetlenie pokoju młodzieżowego to kwestia podstawowa. Dziecko czy nastolatek spędza w swoim pokoju dużo czasu, ucząc się lub odrabiając lekcje. Dlatego odpowiednie zaaranżowanie źródeł światła w taki sposób, by nie męczyły się oczy jest kluczowe. W pokoju młodzieżowym można zainstalować kinkiety ścienne, lampy biurkowe lub lampy podłogowe (lampy stojące). Korzystanie z lamp sufitowych do pracy jest możliwe, ale tylko przy odpowiedniej ich aranżacji nad biurkiem. Trzeba też koniecznie zadbać o kwestie takie, jak barwa światła, która nie powinna być za ostra, aby nie drażnić oczu. Lampy młodzieżowe powinny też charakteryzować się odpowiednim designem, aby pasować do charakteru i gustu młodego człowieka.
Biurko do pokoju młodzieżowego
Dobre biurko to podstawa to wygodnej pracy i nauki. Powinno być zaopatrzone w dużą ilość szuflad oraz miejsc do przechowywania, a także oferować optymalną wysokość. Do biurka w komplecie powinno się dokupić ergonomiczny fotel. Warto pamiętać, że w tym okresie życia dziecka lub nastolatka wykształcić się mogą nieodwracalne wady postawy, dlatego ważne jest, aby przy nauce siedzieć prosto w wygodnej dla ciała postawie.
Łóżko dla dziecka lub nastolatka
Kolejną kwestią jest łóżko. Podobnie jak w przypadku każdego domownika, wygoda spania to podstawa dobrego samopoczucia, codziennej energii i motywacji, nie należy więc oszczędzać na dobrej jakości materacu. Kupno sofy do spania to nienajlepszy pomysł, chyba że pokój młodzieżowy jest niezwykle mały.
Miejsce na ubrania
Szafa, komoda lub regał również musi znaleźć się w pokoju dorastającej osoby. Czasem problemem może być brak miejsca na ubrania – w takim wypadku warto zastosować różne innowacyjne pomysły, jak na przykład ramy łóżka z dodatkową przestrzenią magazynową w postaci wysuwanych szuflad. Lub też osobnych, zamykanych koszy, w których można pomieścić dodatkowe rzeczy.
Miejsce na wyrażenie siebie
Ostatni punkt jest być może najważniejszy. W okresie dojrzewania młody człowiek czuje silną potrzebę wyrażenia siebie poprzez ubrania, a nierzadko i rzeczy. Problem zaczyna się pojawiać, gdy w pokoju zaczyna brakować miejsca na różnego rodzaju gadżety, instrumenty muzyczne czy akcesoria sportowe. W takim wypadku warto poradzić podopiecznemu, by wykorzystał do przechowywania nieużywaną przestrzeń w pionie ściany. Co mamy na myśli? Na przykład dwa wbite gwoździe, na którym zawiesić można na pasku gitarę. Lub też tablicę korkową, na której zawisną wszystkie zdjęcia, pamiątki z podróży itp. Pamiętaj, by nie ograniczać dziecka w jego inicjatywach – pomóż mu stworzyć przestrzeń, w której będzie czuło się bezpiecznie, a także znajdzie wygodne miejsce do pracy i odpoczynku.