Chwasty potrafią całkowicie zniszczyć ogród. Prezentują się one nieestetycznie, a często również szkodzą roślinom ozdobnym. Bardzo szybko się rozsiewają, dlatego tak ważne jest reagowanie na nie już od początku sezonu. Jak się na to przygotować?
Odchwaszczanie przed założeniem ogrodu
Przed założeniem ogrodu warto odpowiednio przygotować ziemię. Wystarczy przekopać glebę i usunąć z niej wszystkie korzenie oraz rozłogi. Mogą one bowiem dać początek nowym chwastom. Zaleca się pozostawienie rozkopanej ziemi na 2-3 tygodnie. W tym czasie zdążą wyrosnąć nowe chwasty, które w momencie odchwaszczania były zbyt małe, by je zauważyć.
Jeśli nie spieszy Ci się z zakładaniem ogrodu, po przekopaniu ziemi i wyjęciu z niej korzeni można zastosować czarną, grubą folię. Wystarczy przykryć nią glebę na kilka tygodni. Brak światła i wysoka temperatura nie sprzyjają wzrostowi chwastów.
Usuwanie chwastów w ogrodzie
Ważne jest również bieżące usuwanie nowych chwastów. Można to robić ręcznie lub z użyciem motyki. Istnieją też specjalne środki na chwasty, jednak trzeba pamiętać, że niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na rośliny ozdobne. Wielu takich preparatów nie da się stosować tam, gdzie rosną drzewa, kwiaty czy warzywa.
Oczywiście, istnieje opcja stworzenia także domowych preparatów na chwasty, najczęściej z cukrem, octem czy detergentami. Bezpieczniejszym rozwiązaniem są jednak gotowe środki.
Ściółkowanie jako sposób na chwasty
Istnieje jeszcze jedno rozwiązania pozwalające na ograniczenie ilości chwastów, a mianowicie ściółkowanie. Polega ono na przykryciu ziemi materiałem, który nie przepuszcza światła. Na zewnątrz zwykle umieszcza się korę, kamienie czy inne materiały dekoracyjne. Najczęściej ściółkowanie stosuje się na rabatach, na których rosną pojedyncze rośliny. To popularna praktyka np. w przypadku rabat z różami.
Więcej o uprawie róż dowiesz się z tego artykułu: https://www.lovethegarden.com/pl-pl/przewodnik-upraw/uprawa-roz.