Mieszkanie jest miejscem, które powinno zapewniać komfort życia wszystkim członkom rodziny. A jak wiadomo potrzeby mieszkańców zmieniają się, szczególnie wraz z pojawieniem się małego „lokatora”. I o ile kilka lat temu połączenie dwóch małych pokoi były doskonałym rozwiązaniem, o tyle teraz może to się wydawać mało praktycznym pomysłem.
Na szczęście niektóre metamorfozy można odwracać i jak za dotknięciem „czarodziejskiej różdżki” znowu jeden duży salon podzielić na dwa mniejsze pomieszczenia.
Jak podzielić salon na dwa mniejsze pomieszczenia?
Chcąc podzielić salon na dwa pomieszczenie wystarczy po prostu postawić ścianę działową. Wydaje się być proste? Bo takie właśnie jest! Trudność może pojawić się przy wyborze materiałów, z jakich taką ściankę zbudować. Dlatego zobaczmy jakie rozwiązania oferuje nam „rynek”.
Budowa ściany działowej – jaki materiał wybrać?
Tak naprawdę rozwiązań jest wiele. Naszym zadaniem jest wybór takiego, który w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Poznajmy rozwiązania!
- Bardzo popularny jest montaż ściany działowej z płyt gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się one lekkością i łatwością montażu. Jeśli jesteś zainteresowany taką konstrukcją, tutaj znajdziesz informacje jak krok po kroku taką ściankę postawić. Wiesz, że do montażu możesz wykorzystać zarówno standardowe płyty g-k, a także dźwiękochłonne modułowe płyty gipsowe – zalecane szczególnie osobom, które lubią słuchać głośniej muzyki czy oglądać film. Nie tylko akustyka w pomieszczeniu będzie lepsza, ale również odgłosy nie będą przechodziły do innego pokoju.
- Ściany działowe mogą również powstać z pustaków szklanych. Na pewno „szklane cegiełki” wizualnie uatrakcyjnią wnętrze, ale trzeba zadać sobie pytania czy są odpowiednim dla nas rozwiązaniem. Głównie montuje się je tam, gdzie chcemy zapewnić dodatkowo dopływ światła i wyciszyć hałas.
- Bloczki silikatowe to kolejny materiał, którym możemy się posłużyć. Zaletą ich jest to, że bardzo dobrze tłumią hałas oraz cechują się dużą dokładnością wymiarową. Starannie wymurowana na zaprawę klejową ściana mają gładką powierzchnię, którą można wykańczać cienką warstwą tynku gipsowego.
Wyżej zostały wymienione najbardziej „oryginalne” rozwiązania. Ale obok nich dostępne są również inne, takie jak budowa ściany działowej z pustaków ceramicznych, betonu komórkowego czy cegieł.