Objawami zatrucia alkoholowego są najczęściej nudności i wymioty, lecz również jest to ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia koncentracji, bóle głowy a także mięśni. W celu pozbycia się toksyn wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu stosuje się odtruwanie alkoholowe, które pomaga wrócić do pełni sił, a także wydalić szkodliwe substancje z organizmu.
Podczas regularnego picia zaburzona zostaje gospodarka wodna oraz elektrolitowa. Odtruwanie przywraca równowagę w organizmie, łagodzi też objawy abstynencyjne, takie jak padaczka alkoholowa. Często stan chorego nie wymaga hospitalizacji i odtruwanie alkoholowe można przeprowadzić w domowych warunkach.
Jeżeli zdarzyło Ci się przedawkować np. na weekendowej imprezie trunki wysokoprocentowe – odtrucie jest dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem na szybkie pozbycie się kaca.
Czy szybkie odtruwanie alkoholowe jest bezpieczne?
Szybkie odtrucie to konieczność dla wielu osób cierpiących z powodu objawów odstawienia alkoholu. Nieważne czy odstawienie spowodowane jest jednorazowym przedawkowaniem napojów alkoholowych, czy mowa tutaj o osobie uzależnionej, która chce rozpocząć walkę z nałogiem alkoholowym. Szybkie odtrucie polega na podaniu kroplówek z witaminami i elektrolitami, która błyskawicznie poprawia samopoczucie i oczyszcza organizm z toksyn.
Jak długo trwa odtruwanie alkoholowe?
To, ile będzie trwało odtruwanie alkoholowe jest kwestią bardzo indywidualną dla każdego pacjenta. Osoba uzależniona, która długotrwale nadużywa spożywania napojów alkoholowych będzie na pewno dłużej przechodzić przez ten proces niż osoba, która jednorazowo przedawkowała alkohol. W takiej sytuacji po godzinie odtrucie najczęściej już jest skończone. Każdorazowo to medyk decyduje o długości trwania odtrucia. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę stopień zaawansowania uzależnienia, poziom toksyn w organizmie oraz ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego danej osoby. Cały proces powinien być ściśle monitorowany przez specjalistów, dlatego tak bardzo istotne jest aby zgłaszać się do sprawdzonych placówek na wykonanie odtruwania.
Zgłaszając się do naszej placówki https://odtruwaniekrakow.pl/ możesz być pewien, że trafisz w ręce specjalistów. Dojeżdżamy w miejsce wezwania oraz zapewniamy całkowitą anonimowość. Będziemy z Tobą tak długo, jak będzie to potrzebne. Nie oceniamy, staramy się pomóc niezależnie od sytuacji z jaką przyjdzie nam się zmierzyć. Do każdego pacjenta podchodzimy z empatią i szacunkiem. Odtruwanie najczęściej przeprowadzamy w domu, ponieważ wiemy, że dla wielu osób to właśnie dom jest najbardziej komfortowym miejscem. Szczególnie jeżeli odtrucie jest dla nich pierwszym krokiem w całościowej terapii uzależnień.
Co podawane jest w kroplówkach podczas odtruwania?
Dość często skład kroplówek jest dobierany indywidualnie pod osobę zgłaszającą się na wykonanie odtrucia. Fundamentem kroplówek odtruwających, jest roztwór soli fizjologicznej, który zawiera glukozę, a także mieszankę elektrolitów i magnez. W kroplówce podawane są również witaminy z grupy B oraz witamina C. Jeżeli stan pacjenta tego wymaga, aby zapewnić mu maksymalny komfort podczas wykonywania procedury podawane są mu również leki: nasenne, uspokajające albo przeciwwymiotne.
Dlaczego warto zdecydować się na odtruwanie alkoholowe?
Odtruwanie alkoholowe może być pierwszym krokiem w kompleksowym leczeniu i walce z uzależnieniem. Osoby długo nadużywające napoje alkoholowe dzięki odtruwaniu mogą znacznie zminimalizować wystąpienie Zespołu Abstynencyjnego. Zespół abstynencyjny to stan, który może się pojawić po nagłym odstawieniu napojów alkoholowych. Gwałtowne odstawienie lub zmniejszenie dawki substancji uzależniających (w tym wypadku alkoholu) może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów, w tym drżenie rąk i pocenie się, niepokój, ataki paniki, pocenie się, nudności i wiele innych.
W celu zminimalizowania objawów Zespołu Abstynencyjnego stosuje się odtruwanie alkoholowe. Elektrolity, witaminy i minerały są podawane w kroplówkach w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia nasilenia dolegliwości. Jeżeli pacjent tego wymaga mogą być zastosowane także leki nasenne, przeciwbólowe lub uspokajające. Leki te mogą być podane
w celu złagodzenia objawów nagłego odstawienia alkoholu dla większego komfortu osoby uzależnionej podczas wykonywania procedury.
Na procedurę tą warto również zgłosić się w przypadku kaca, jeżeli nie chcemy tracić następnego dnia na różnego rodzaju dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym. Najczęściej dzień po imprezie uznawany jest wtedy jako stracony. Jeżeli zgłosimy się na odtrucie, kroplówka zadziała natychmiastowo ponieważ są to składniki podawane dożylnie. Jest to niewątpliwy atut odtrucia.
Czy odtrucie alkoholowe pomoże mi wyjść z uzależnienia?
Odtrucie nie jest metodą leczenia choroby alkoholowej. Wykonanie tej procedury nie uzdrowi nas z alkoholizmu. Jest to jedynie wstęp do leczenia alkoholizmu, aby szybciej i mniej inwazyjnie przejść w stan całkowitej trzeźwości i usunąć wszelkie pozostałości toksyn z organizmu, które powstały przez nadużywanie trunków wysokoprocentowych. Procedura ta pomaga załagodzić działania niepożądane po nagłym odstawieniu alkoholu, jednak nie leczy uzależnienia. Podawane w kroplówkach witaminy, sole mineralne, elektrolity oraz inne dobierane indywidualnie substancje odżywcze wspomagają jedynie organizm osoby uzależnionej w pierwszych chwilach bez alkoholu.
Co po odtruwaniu alkoholowym?
Jeżeli zgłosiliśmy się na odtrucie ponieważ przedawkowaliśmy jednorazowo alkohol, możemy po prostu wrócić do swoich codziennych spraw i obowiązków. Odtruwanie można powtarzać, ale nie zalecamy często nadużywać napojów alkoholowych, gdyż szkodzą one poważnie zdrowiu. Nie tylko fizycznemu, lecz również psychicznemu.
Inaczej wygląda sytuacja jeżeli osoba zgłaszająca się na odtruwanie alkoholowe jest uzależniona już wiele miesięcy, a nawet lat i chce rozpocząć walkę z choroba alkoholową. W takim przypadku po odtruciu uzależniony powinien zgłosić się na zaszycie alkoholowe, a następnie do zamkniętej placówki leczenia uzależnień. Terapia w takich miejscach statystycznie pokazuje najlepsze efekty. Chorzy na alkoholizm uczą się tam życia w całkowitej trzeźwości po opuszczeniu placówki a także jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych. Większość ośrodków gwarantuje również pomoc po wyjściu z placówki, nie tylko dla osób uzależnionych lecz również dla ich rodzin. Chorzy po opuszczeniu ośrodka mają oni wyrobiony silnie zmysł samokontroli oraz dużą motywację do życia w trzeźwości. W późniejszym czasie można również zgłosić się np. do grupy Anonimowych Alkoholików, gdzie osoby z podobnymi problemami alkoholowymi wzajemnie się wspierają i motywują w walce z uzależnieniem i wytrwaniem w całkowitej trzeźwości.
Czy odtrucie alkoholowe można powtórzyć?
Oczywiście, że odtrucie można powtórzyć. Nie należy jednak zbyt często nadużywać napojów alkoholowych, ponieważ może to spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Poza tym odtruwania nie należy uznawać w żaden sposób za metodę leczenia alkoholizmu, a niektórzy błędnie tak myślą.