Suchość i drapanie w gardle, a także uciążliwa chrypka to stosunkowo częste dolegliwości, które wbrew pozorom, pojawiają się nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale również letnim, np. w wyniku działania klimatyzacji czy picia bardzo zimnych napojów. Aby złagodzić, a nawet wyeliminować ten problem, warto sięgnąć po pastylki do ssania na bazie naturalnych składników lub skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów na nawilżenie gardła. Oto kilka z nich.
Sposób nr 1: Pastylki do ssania – naturalna metoda na nawilżenie gardła
Jedynie odpowiednio nawilżone gardło może prawidłowo funkcjonować, a tym samym być skuteczną barierą ochronną dla licznych bakterii, wirusów oraz innych patogenów, które mogą wywoływać m.in. uciążliwe stany zapalne.
Sprawdzonym i skutecznym sposobem łagodzenia uczucia suchości i drapania w gardle są pastylki do ssania z porostem islandzkim oraz prawoślazem (znajdziesz je np. na http://fiorda.pl/fiorda-vocal/).
- Porost islandzki – dzięki zawartym w nich naturalnym substancjom śluzowym tworzy delikatną powłokę na błonie śluzowej gardła, krtani i strun głosowym, przynosząc ulgę i łagodząc chrypkę oraz uczucie suchości.
- Prawoślaz – działa powlekająco i osłaniająco na gardło, a także poprawia funkcjonowanie górnych dróg oddechowych.
Pamiętaj jednak, że suchość i nieprzyjemne drapanie w gardle mogą być wynikiem działania bakterii – wówczas konieczna jest konsultacja lekarska oraz antybiotykoterapia.
Sposób nr 2: syrop z cebuli na nawilżenie gardła
Domowy syrop z cebuli i cukru to jeden z najstarszych sposobów na zwalczenie uczucia suchości w gardle. Działa łagodząco i dezynfekująco, a do tego jest bardzo prosty do przygotowania.
Zrobisz go w kilka minut – wystarczy, że drobno posiekasz cebulę lub pokroisz ją w plastry i wymieszasz z 3 łyżkami cukru. Po około godzinie wytworzy się gęsty syrop – pij go 2 do 3 razy dziennie (po 1 łyżce). Dzięki temu, Twoje gardło będzie nawilżone i zregenerowane.
Sposób nr 3: mieszanka mleka, masła i miodu na drapanie w gardle
Jeśli chcesz się szybko pozbyć nieprzyjemnego uczucia drapania w gardle, koniecznie wypróbuj kolejny, domowy sposób, aby je nawilżyć – mieszanką mleka, masła i miodu.
Do szklanki ciepłego mleka dodaj 1 łyżkę masła i 1 łyżkę miodu. Całość dokładnie wymieszaj, aż wszystkie składniki dobrze się połączą. Miód działa antyseptycznie i łagodząco, zaś mleko i masło skutecznie nawilżą Twoje gardło. Gotową miksturę najlepiej pić wieczorem – przed snem.
Sposób nr 4: nawilżający napar z siemienia lnianego
Napar z siemienia lnianego jest kolejnym – prostym, ale bardzo skutecznym sposobem na nawilżenie gardła i złagodzenie uczucia suchości. Podobnie jak prawoślaz – nasiona siemienia pod wpływem gorącej wody wytwarzają śluz, który powleka gardło i niweluje uczucie drapania.
Napar możesz z łatwością przygotować samodzielnie – łyżkę nasion siemienia wsyp do kubka, zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na około kwadrans. Po upływie wskazanego czasu, napar można wypić lub wykorzystać do płukania gardła. Aby poprawić smak mikstury, dodaj do niej łyżeczkę miodu. Pij lub płucz gardło 2-3 razy na dobę.
Sposób nr 5: inhalacje nawilżające gardło
Jeśli chcesz się pozbyć uczucia suchości w gardle, zrób domową inhalację, wykorzystując do tego olejki eteryczne (np. tymiankowy, kamforowy lub sosnowy). Tym prostym sposobem skuteczne nawilżysz nie tylko śluzówkę gardła, ale także nosa, co przyniesie Ci ulgę zarówno w trakcie mówienia czy przełykania, jak i oddychania.
Kilka kropli olejku wlej do miski z gorącą wodą, następnie pochyl się nad naczyniem, narzuć na głowę ręcznik i oddychaj głęboko przez około 15-20 minut. W razie potrzeby inhalacje powtarzaj co kilka godzin, aż do ustąpienia uczucia drapania w gardle.