Czy survival jest dla wszystkich? Czy trzeba spełnić jakieś warunki, by uczestniczyć w takim wyjeździe? Czy jest to wyprawa wymagająca? Na te i wiele innych pytań związanych z obozem survivalowym dla młodzieży postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Rodzaje obozów survivalowych dla młodzieży
Wyjazdy tego typu można podzielić na turystyczne, specjalistyczne i szkoleniowe. Turystyczne polegają na tym, że grupa nocuje w ośrodku, pensjonacie, ewentualnie wygodnych namiotach na terenie zorganizowanego campusu, ma codziennie posiłki na stołówce, dodatkowe gry i zabawy, a kilka godzin dziennie spędza na nauce survivalu w lesie.
Specjalistyczne polegają na zdobywaniu kolejnych stopni wtajemniczenia i wraz ze zdobytymi umiejętnościami, uczestnicy wyjazdu mają coraz trudniejsze zadania, łącznie z przechodzeniem przez bagno czy nad przepaścią.
Szkoleniowe to krótkie kursy – kilkudniowe wypady do lasu, gdzie uczestnicy zdani są sami na siebie, muszą zdobyć pożywienie, wodę, nosić plecak z wyposażeniem, samodzielnie budować szałasy do spania – czyli sprawdzić się w terenie bez taryfy ulgowej i bez “drogi ucieczki”. Nie ma tu możliwości rezygnacji – grupa jest w środku borów i stamtąd nie wychodzi przez cały czas trwania imprezy.
Czy są jakieś wymagania?
Na wyjazd turystyczny, czyli na obóz survivalowy dla młodzieży organizowany przez biuro podróży, może pojechać każda osoba o przeciętnej sprawności, w wieku wyznaczonym w ofercie (zazwyczaj od trzynastu do osiemnastu lat). Nie ma żadnych wymagań co do survivalowych umiejętności. Należy mieć tylko własną karimatę, śpiwór, buty za kostkę, lekką czapkę, ciepły dres i latarkę.
Po co organizowane są takie obozy?
Obóz survivalowy dla młodzieży (https://www.kogis.pl/tematyki-obozow/survivalowe-i-strzeleckie/) jest organizowany z myślą o przeciętnych uczniach, którzy spędzają na co dzień czas przed komputerem, a w wakacje chcą pobyć na łonie natury, w zgodzie z przyrodą, w czystym ekologicznie miejscu i sprawdzić swoją zaradność w tak naturalnych warunkach i z dala od cywilizacji. Jest to doskonałe wyzwanie dla młodzieży, a uczestnictwo w takiej imprezie daje dużą satysfakcję i dostarcza sporo wiedzy o sobie samym. Obóz survivalowy dla młodzieży uczy wspólnego działania, współpracy, wytyczania i osiągania celów, pozwala odkryć swoje mocne strony i słabości. Zmusza do działania, do liczenia się ze zdaniem innych i do sprawnej komunikacji.
Ile kosztuje obóz survivalowy dla młodzieży?
Taki wyjazd trwa zwykle około jedenastu – dwunastu dni i kosztuje około dwóch tysięcy złotych. Cena zawiera zakwaterowanie (czasem jest ono w namiotach, czasem w domkach, rzadziej w ośrodku wypoczynkowym w pokojach), wyżywienie (które czasami uczestnicy robią sami w lesie), realizację programu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, opiekę medyczną, ratownika na plaży podczas kąpieli i plażowania, kadrę instruktorską i ewentualne wstępy do odwiedzanych obiektów w przypadku ofert z wycieczkami. Dojazd na obóz jest zazwyczaj dodatkowo płatny.
Co zabrać na taki wyjazd?
Obóz survivalowy dla młodzieży może mieć różne wymagania jeśli chodzi o ekwipunek. Jest to zależnie głównie od tego, gdzie uczestnicy będą spędzać noce i jak długo będzie wyjazd trwał. Przeciętny obóz survivalowy dla młodzieży ma zakwaterowanie w domkach letniskowych, trwa 10 – 11 noclegów, może mieć w programie jeden lub więcej noclegów w lesie. Na taki wyjazd zabieramy więc ubrania, wśród nich musi znaleźć się ciepły dres do spania, wygodne spodnie do lasu zakrywające łydki, buty za kostkę, wyższe skarpety, cienką czapkę i czapkę od słońca, kurtkę od deszczu lekko ocieploną ale na porę letnią. Oprócz ubrań i butów zabieramy: karimatę, latarkę z zapasem baterii, śpiwór, bidon na wodę, plecak, metalowy kubek z uchem (czasem wymagana jest menażka z metalowymi sztućcami). Przyda się plaster na otarcia, zapałki i krzesiwo, kompas, namiot – ale to już niekoniecznie, bo często te rzeczy zapewnia organizator – należy o to dopytać przy zapisie.
Czy jest się czego bać?
Często wybierając obóz survivalowy dla młodzieży uczestnicy i ich rodzice zastanawiają się, czy wyjazd ten nie jest za trudny i za bardzo wymagający. Młodzież czasem obawia się takiego obozu lub nawet jest nim żartobliwie straszona (“Oj, synu, przydałaby ci się jakaś szkoła przetrwania!”). Jednak nie jest to uzasadnione. Zwykły obóz survivalowy dla młodzieży to impreza łatwa, a największą kondycyjną trudnością jest chodzenie po lesie. Każdy przeciętny nastolatek na pewno może wybrać obóz survivalowy dla młodzieży na swoje wakacje i sobie doskonale poradzi.
Kto nie powinien jechać na obóz survivalowy dla młodzieży?
Taki wyjazd odradzany jest osobom słabym, chorym, nieodpornym na dłuższe wędrówki (np. z poważną astmą), a także osobom z bardzo dużą alergią (wszak las to mnóstwo roślin). Nie powinny uczestniczyć też te osoby, które mają bardzo silne uczulenie na ugryzienia owadów.
Obóz survivalowy dla młodzieży to nie lada przygoda i atrakcja, więc jeśli jeszcze nie byliście na takiej imprezie, to koniecznie spróbujcie. Nie ma się czego obawiać – kontakt z naturą jest dla człowieka zbawienny, naturalny, doskonale działający na układ nerwowy i ogólne zdrowie. Las to źródło tlenu, szczęścia, prostej radości, czystego powietrza nasyconego olejkami eterycznymi, a także radosna możliwość podglądania dzikiej przyrody. Naprawdę warto!