Jak wybrać prezent dla dziecka? Sprawdzone pomysły na różne okazje

Obdarowywanie dzieci prezentami potrafi wiązać się z wyjątkową radością dla obydwu stron. Okazji może być wiele – Dzień Dziecka, urodziny, święta czy spotkanie po dłuższym czasie rozłąki. W jaki sposób dobrać podarunek dla dziecka, aby był on trafiony i przyniósł maksimum radości? Co uwzględnić, szukając prezentów dla najmłodszych, a jakie rzeczy sprawdzają się dla starszych dzieci? Sprawdź praktyczne porady, aby mądrze wybrać prezent dla dziecka.

Jaki prezent dla dziecka wybrać?

Co uwzględnić wybierając prezent dla dziecka?

Zakup czy organizowanie prezentu dla dziecka wbrew pozorom jest dość złożonym procesem w niektórych sytuacjach. Warto przemyśleć sprawę i uwzględnić kilka aspektów, z których część jest czasem niesłusznie pomijana. Oto kilka ważnych kwestii, które należy mieć na uwadze:

---REKLAMA ---
  • zainteresowania dziecka – bajki, kolory, hobby, ulubiony sport, zapachy,
  • wiek i zdolności dziecka,
  • posiadane już przez dziecko zabawki, przedmioty, doświadczenie,
  • zdanie rodziców – jeżeli kupujemy prezent dla dziecka znajomych czy w rodzinie, warto zapytać także jego opiekunów o prezentowe preferencje,
  • budżet na prezent – powinien być zaplanowany,
  • warunki, możliwości dziecka do wykorzystania prezentu,
  • przydatność, praktyczność – czasem lepsze będą prezenty potrzebne dziecku.

Czasami trzeba postawić na prezenty bardziej uniwersalne, gdyż mogą być sytuacje, w których po prostu nie ma możliwości rozważenia wybranych aspektów zakupu. Z kolei jeżeli prezent jest organizowany dla najbliższych, własnego dziecka – nie musi być materialny, bo w danej sytuacji rozwiązaniem może okazać się np. wspólna wycieczka.

Dobre prezenty to nie tylko zabawki

W definicji prezentów dla dzieci na pierwszy plan wysuwają się zabawki, bo należą do przedmiotów najczęściej otaczających dziecko. Warto jednak mieć na uwadze, że to nie jedyne rozwiązanie, co więcej – przy obecnym szerokim dostępie do wielu różnorodnych zabawek często nie są one już przez dzieci aż tak pożądane. Lepszy może okazać się prezent mniej typowy, ciekawy i oryginalny. Mogą być to na przykład specjalne kosmetyki, gry planszowe dostosowane do wieku, a także perfumy dla dzieci. Eurochemia to sklep, gdzie znajdziesz perfumy z ulubionymi postaciami z bajek. Przeważnie dzieci uwielbiają dostawać prezenty, które pozwalają im na upodobnienie się do dorosłych, a do tych z pewnością będą należały ciekawe gadżety codziennego użytku czy wspomniane wcześniej dziecięce perfumy.

Podarunki dla dzieci na szczególne okazje

Omawiając prezenty dla dziecka, nie sposób nie uwzględnić wyjątkowych okazji. Uroczyście organizowane pierwsze urodziny, to odpowiedni moment, w którym bliscy potrafią obsypać malucha niezliczonymi podarunkami. Warto ich postać przedyskutować z rodzicami. Na Pierwszą Komunię forma prezentu często uzależniana jest od bliskości w stosunku do dziecka – rodzice chrzestni czy dziadkowie prezentują zwykle dość kosztowne rzeczy, na przykład sprzęt sportowy czy elektronikę, natomiast dalsze osoby zaproszone na uroczystość drobniejsze prezenty, przykładowo ciekawą, pięknie wydaną książkę, wspomniane wcześniej perfumy dla dzieci czy ciekawy zestaw klocków.

A co na prezent dla nastolatka?

Szukając prezentów dla młodszych dzieci, zwykle z łatwością znajdujemy produkty dopasowane do ich ulubionego bajkowego świata czy zachęcające do nauki poprzez zabawę. Sprawa nieco komplikuje się, gdy podarunek ma być przeznaczony dla dziecka w nastoletnim wieku. Tu może być ciężko trafić w gust nawet samemu rodzicowi, dlatego warto po prostu z dzieckiem porozmawiać, o czym marzy. Niekoniecznie musi być to bezpośrednie pytanie o prezent, lepiej, żeby rozmowa stała się inspiracją do znalezienia dobrego pomysłu na prezent dla dziecka.

REKLAMA