Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne, fizjoterapeutyczne, chirurgiczne

Nietrzymanie moczu można leczyć za pomocą fizjoterapii, np. stosując ćwiczenia mięśni Kegla, elektrostymulację czy trening pęcherza moczowego. W terapii kłopotliwej przypadłości stosuje się również specjalne leki eliminujące uczucie parcia na pęcherz, a w ostateczności zabieg chirurgiczny.

Nietrzymanie moczu – co to jest?

UKŁAD MOCZOWY, czyli nerki, moczowody, pęcherz i cewka moczowa, pełnią istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Za pośrednictwem moczu, z organizmu wydalane są zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny. Zaburzenia pracy dróg moczowych, np. w wyniku infekcji, prowadzą do nieprzyjemnych chorób oraz dolegliwości. Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Przypadłość można skutecznie leczyć, najlepiej pod stałą kontrolą urologa.    

Nietrzymanie moczu to nieświadome popuszczanie, które początkowo pojawia się przy dużym wysiłku fizycznym, a z czasem może występować już przy delikatnych skurczach mięśni, np.: podczas kichnięcia, śmiechu, kaszlu czy wstaniu z krzesła. Nieleczona przypadłość, gdy osiągnie intensywne stadium rozwoju, może powodować popuszczanie moczu nawet w czasie spoczynku. Przypadłość powoduje duży dyskomfort i stres w codziennym życiu, przez nieustanną obawę czy w przypadku pojawienia się parcia na pęcherz, zdąży się do toalety.   

Fizjoterapia na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu można leczyć za pomocą fizjoterapii. Jedną z najpopularniejszych metod fizjoterapeturycznych są ćwiczenia mięśni Kegla, które są odpowiedzialne za usytuowanie pęcherza w odpowiedniej lokalizacji, a także prawidłowej pracy całego narządu. Trening polega na zaciskaniu okolic pęcherza w taki sposób, jakby się chciało przerwać strumień oddawanego moczu. Do innych metod leczenia przypadłości należy, np.:

  • trening pęcherza moczowego – próba oddawania moczu o określonych godzinach, według stworzonego schematu,
  • biofeedback – zmiany, jakie zachodzą w ciele, monitorowane są przez specjalne sondy dopochwowe, a wynik pomiarów pomaga lepiej opanować pracę mięśni,  
  • elektrostymulacja –  pobudza do pracy mięśnie dna miednicy, wywołując skurcz zwieracza cewki moczowej.

Nietrzymanie moczu – leki

Farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu opiera się zwykle na przyjmowaniu specjalnych leków, które eliminują uczucie parcia na pęcherz, które zmusza do częstych wizyt w toalecie. Medykamenty nie powinny być jednak stosowane u osób z jaskrą. W niektórych przypadkach stosuje się również leki hormonalne pobudzające procesy odnowy błony śluzowej moczowej cewki, przez co staje się ona bardziej szczelna i sprężysta.

Nietrzymanie moczu – leczenie chirurgiczne

W przypadku, gdy zarówno leczenie farmakologiczne, jak i fizjoterapeutyczne, nie przynosi rezultatów lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny. W czasie jego trwania nie dochodzi do cięcia brzusznych powłok. Chirurgiczna ingerencja skupia się jedynie na okolicach krocza i nie wymaga dużych cięć.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments