Leczenie alkoholizmu, narkomanii, lekomanii i wielu innych uzależnień często przybiera formę odwyku. I choć leczenie w ośrodku zamkniętym zwykle nie jest koniecznością, prywatny odwyk daje najlepsze efekty, dlatego też warto się na niego zdecydować. Co więcej, prywatne leczenie można podjąć w niemal każdym czasie. Na czym dokładnie polega?
Leczenie objawów odstawienia
Wychodzenie z nałogu to bardzo trudny proces, który nierzadko musi zostać wpierany poprzez zastosowanie farmakologii. Dzieje się tak, ponieważ organizm chorego zaczyna boleśnie odczuwać brak środka uzależniającego, na przykład alkoholu czy narkotyków. W prywatnym ośrodku leczenia uzależnień lekarze starają się przede wszystkim uśmierzyć ból fizyczny i objawy odstawienia.
Chodzi bowiem o to, aby chory mógł zacząć normalnie funkcjonować, choć do pełnego wyzdrowienia jeszcze daleka droga. W prywatnych ośrodkach odwykowych zatrudnieni są lekarze, którzy precyzyjnie dobierają dawki leków, tak aby osoba uzależniona mogła czuć się komfortowo. Choć samemu również można poradzić sobie z fizycznymi objawami odstawienia, w praktyce jest to bardzo trudne.
Terapia psychologiczna
Prywatny odwyk polega również na leczeniu psychiki chorego. Zwykle leczenie to przybiera formę terapii, która prowadzona jest zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Terapię może prowadzić lekarz psychiatra oraz psycholog. Ma ona na celu przede wszystkim uświadomienie choremu, że jest uzależniony. Nie jest bowiem tajemnicą, że niektórzy alkoholicy czy narkomani nie do końca zdają sobie sprawę z sytuacji, w jakiej się znaleźli.
Kluczem do pełnego wyleczenia jest przede wszystkim uświadomienie sobie problemu i znalezienie jego źródeł. Wtedy też można rozpocząć efektywne leczenie. Warto mieć na uwadze, że pobyt w prywatnym ośrodku zwykle trwa kilka tygodni, jednak sama psychoterapia może trwać nawet kilka lat. Dlatego też ta, która przeprowadzana jest w ośrodku, jest jedynie wstępem do kolejnych etapów leczenia. Lekarze, oceniając stan chorego, mogą wskazać ośrodek dzienny, w którym możliwa będzie kontynuacja leczenia.
Jak żyć dalej?
Osoby uzależnione często boją się tego, jak będzie wyglądało ich życie, gdy już uda im się pokonać nałóg. Strach jest często tak duży, że po opuszczeniu ośrodka wracają oni do nałogu, gdyż daje im on zgubne w skutkach poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem prywatny odwyk skupia się nie tylko na samym leczeniu, ale również pokazywaniu, jak może, a nawet jak powinno wyglądać życie po opuszczeniu ośrodka.
Specjaliści podpowiadają, jak ułożyć sobie na nowo relacje z rodziną, jak szukać pracy i co zrobić w sytuacjach kryzysowych. Wbrew pozorom resocjalizacja jest bardzo ważnym etapem leczenia nałogu. Chory musi nabrać świadomości, że po wyjściu z nałogu można normalnie funkcjonować.
Co więcej, zostaje on wyposażony w podstawową wiedzę, która przyda mu się w powrocie do normalności, na przykład jak wyjść z długów czy jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Leczenie prywatne jest o tyle skuteczniejsze, że daje możliwość skorzystania z tych wszystkich usług w jednym miejscu.
W powstawaniu tego artykułu pomógł prywatny ośrodek leczenia uzależnień – cennik znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/