Nikt nie jest w stanie na dłuższą metę uchronić się przed odczuwaniem negatywnych uczuć. Na codzienny stres zaleca się często wykonywanie spokojnych czynności jak spacer na świeżym powietrzu czy słuchanie cichej muzyki złożonej z dźwięków natury. Jednak to nie zawsze pomaga i człowiek jest zmuszony do sięgnięcia po naturalne leki ziołowe, które uznawane są za oczywisty, pierwszy wybór w walce z długotrwale odczuwanym napięciem wewnętrznym. Udowodniono klinicznie, że organizm funkcjonujący pod wpływem stresu o podłożu emocjonalnym, po pewnym czasie zaczyna się odznaczać nieustannym wyczerpaniem, atakami lękowymi połączonymi z agresją, a ponadto mogą wystąpić kłopoty z koncentracją oraz pamięcią.
Stres a działanie tabletek uspokajających na organizm
Za odczuwanie emocji, bez rozróżnienia na pozytywne oraz negatywne, odpowiada niezależny od nas układ nerwowy, za którego pomocą mózg przesyła sygnały do narządów wewnętrznych. One z kolei wydzielają hormony adrenaliny oraz noradrenaliny, przyspieszające bicie serca, rozszerzające tętnice, a przy tym podnoszą ciśnienie i wydzielanie potu, czyli charakterystyczne oznaki silnego stresu.
Aby uniknąć ryzyka powikłań powiązanych z układami podtrzymującymi funkcje życiowe, lekarze rodzinni zalecają i przepisują pacjentom naturalne leki zawierające związki chemiczne przyczyniające się do hamowania bodźców wywołujących zdenerwowanie i pobudzenie nerwów. Alkaloidy, kwasy organiczne czy olejki eteryczne to jedne z wielu substancji znajdujących się w roślinach ziołowych wykorzystywanych do produkcji tabletek uspokajających. Do najbardziej znanych i najchętniej wybieranych wśród Polaków należą te, które posiadają wyciągi od wieków uchodzących za lecznicze – z ziela męczennicy cielistej, szyszek chmielu, korzenia waleriany, liścia melisy oraz kwiatu lawendy. Co prawda naturalne leki, składem przypominające stan domowej apteczki, jeśli chodzi o ilość ziół, nie pomogą wyeliminować zaczątków depresji czy bardzo intensywnych napadów lękowych, jednak są bezpieczniejsze, bo nie utrudniają wykonywania pracy oraz nie uzależniają.
Regularne zażywanie pozwala na ustąpienie łagodnych symptomów zaburzonej równowagi emocjonalnej, w przeciwnym przypadku należy się natychmiast wybrać do psychologa, który przepisze mocniejsze preparaty na receptę. Podczas wizyty w aptece albo zamówienia internetowego, należy dokładnie sprawdzić wyciąg z jakiej rośliny o właściwościach uspokajających widnieje na etykiecie, ponieważ niektóre lepiej sobie poradzą ze skurczami mięśni przewodu pokarmowego i naczyń, niektóre uregulują sen i zmniejszą migreny, a jeszcze inne wpłyną ogólnie na poprawę nastroju i powstrzymają drażliwość.
Nie jest tajemnicą, że osoby potrzebujące powinny zaopatrzyć się w to lekarstwo, które zawiera najwięcej składników uspokajających i wzmacniających układ nerwowy, czyli jeden spośród kwasu walerenowego, pasyfloryny, flawonoidów, soli mineralnych, witamin z grupy B i C. Szczególnie od kobiet w ciąży wymaga się nadmiernej ostrożności przed zakupami, o czym należy poinformować lekarza prowadzącego, bo bez jego porady można niepotrzebnie narazić rozwój płodu na szkodliwe skutki. Dla nich wskazane są wszelkie delikatne tabletki lub herbatki z rumiankiem, uniwersalną rośliną leczniczą i nasenną, melisą lekarską przeganiającą bóle głowy oraz depresyjne nastroje, miętą pieprzową nieocenioną w minimalizowaniu stresu związanego z okresem ciąży czy lawendę, chętnie stosowaną w aromaterapii.
Skutki niestosowania tabletek uspokajających
Wiele osób, mających styczność ze zgubnymi efektami stresu i nasilonym uczuciem niepokoju, zastanawia się nad tym, czy ciągle powracające napięcie na tle nerwowym może być później przyczyną poważnych chorób. Zdaniem ekspertów od psychologii, owszem, mogą. Na pierwszym miejscu stoją te związane z układem krążenia, które w najgorszym przypadku prowadzą do zawału, czy arytmii serca.
W dalszej kolejności wyróżnia się problemy gastryczne. Stres jest jedną z głównych przyczyn powstawania wrzodów w żołądku, ale również zaburza pracę jelit, ostatecznie sprzyjając rozwojowi zespołu jelita drażliwego. Stres również oddziałuje na gospodarkę hormonalną człowieka bez względu na wiek czy płeć, o czym świadczą chociażby zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiet oraz erekcji u mężczyzn. Jednak ze wszystkich rodzajów schorzeń depresja pozostaje najtrudniejszym do leczenia, bowiem poza lekami potrzebuje pracy chorego na polu psychicznym, która ma przysłużyć się do zmiany jego myślenia i pozbycia się niechcianych, negatywnych myśli.
Tabletki uspokajające znajdziesz na stronie: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/nasenne-i-uspokajajace,804.html