Jedną z najczęściej przeprowadzanych prac remontowych w mieszkaniu jest wymiana ościeżnicy drzwiowej i montaż nowego skrzydła. Zwykle korzysta się z pomocy fachowca, który wykona całą pracę w kilka godzin, ale jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz zamontować nowe drzwi samodzielnie. Dobre narzędzia i para rąk do pomocy sprawią, że zadanie okaże się dużo łatwiejsze, niż się wydaje. Oto montaż drzwi wewnętrznych w najważniejszych etapach.
Usunięcie starej ościeżnicy
Przed zamocowaniem nowej futryny trzeba koniecznie usunąć starą. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne ościeżnice opaskowe, które można idealnie dopasować do grubości ściany, a ich montaż przebiega znacznie sprawniej niż w przypadku klasycznej ramy, na przykład mocowanej na kołki i piankę montażową.
Do usunięcia starej framugi najlepiej użyć młota udarowego i wykuć dziurę na całej długości ramy. Jakie trudności można napotkać na tym etapie? Przede wszystkim różnego rodzaju zbrojenia stalowe w ścianach czy głęboko wpuszczona w podłogę rama. Stalowe zbrojenia występują w blokach z wielkiej płyty, gdzie drzwi wewnętrzne montowano na stalową ościeżnicę. Do przecięcia stali konieczna będzie szlifierka. Jeśli rama jest głęboko zakotwiczona w podłodze, trzeba będzie ją wykuć młotem udarowym. Po przygotowaniu wydrążenia wokół ramy, trzeba nią intensywnie poruszać, aż do całkowitego wypchnięcia z otworu. Po wyjęciu starej ościeżnicy, koniecznie posprzątaj gruz i zamieć resztki tynku.
Przygotowanie otworu drzwiowego
Jeśli otwór, który pozostał po starej framudze pasuje do nowych drzwi i nie ma konieczności modyfikowania jego wielkości, to wystarczy dokładnie oczyścić ścianę i wyrównać młotem. W celu zwiększenia otworu na drzwi wewnętrzne, trzeba wykuć odpowiednio więcej ściany po każdej stronie, a następnie w miarę wyrównać powierzchnię. Przed przystąpieniem do osadzania nowej ramy koniecznie sprawdź zestaw, czy wszystkie elementy posiadasz. Nie będzie łatwo wykonać pracę, jeśli w trakcie okaże się, że brakuje jednej belki. W zestawie klasycznej ościeżnicy znajduje się na pewno jedna górna i dwie boczne belki, komplet uszczelek, zawiasy i śruby. Przyda się również klucz imbusowy. Przed złożeniem belek, przeczytaj instrukcję montażu drzwi wewnętrznych dołączoną do opakowania. W belkach powinny znajdować się otwory na śruby, dzięki którym łączy się elementy pionowe z poziomym, zachowując idealny kąt prosty.
Montaż ościeżnicy
Po złożeniu i skręceniu nowej ramy można przystąpić do jej osadzania w otworze. Przygotowaną ramę wkładamy w otwór, zachowując pion i odpowiednie ustawienie względem ścian. Rama nie powinna wystawać z żadnej strony, a idealnie odpowiadać grubości ściany. Przed włożeniem klinów sprawdź poziomicą, czy ościeżnica jest dobrze ułożona. Jeśli na tym etapie popełnisz błąd, może być problem z włożeniem i prawidłowy użytkowaniem skrzydła drzwiowego. Mocno zaklinuj górną belkę i dobrze ustaw jej poziom, bowiem będzie ona bazą do ustawienia belek pionowych bocznych. Sprawdź miarą dokładnie wymiary w kilku miejscach otworu, czy szerokość jest stała. Wzdłuż ościeżnicy narysuj ołówkiem linię, będzie wiadomo, czy rama się nie przesunęła.
W kolejnym etapie trzeba umieścić rozpórki w otworze, by po wciśnięciu pianki montażowej ramy się nie ściągnęły do środka. Wystarczą trzy rozpórki: na dole, na górze i po środku. Uważaj, by nie zniszczyć i nie porysować warstwy wierzchniej na framudze. Dobrze zabezpiecz krawędzie rozpórek. Rozpórkami mogą być drewniane deski o odpowiedniej długości, która będzie jednocześnie szerokością otworu drzwiowego. Szczelinę między ścianą a ościeżnicą spryskaj wodą za pomocą spryskiwacza, tym zwiększysz przyczepność pianki. Wypełnij szczelinę wokół ramy pianką niskoprężną i odczekaj do jej całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie odetnij pozostałości pianki, wyjmij rozpórki i kliny.
Drzwi wewnętrzne – mocowanie na nowej ościeżnicy
Wkręć zawiasy w ościeżnicę i drzwi. Zamocuj drzwi wewnętrzne i klamkę na skrzydło. Następnie dobrze zakotwicz ramę za pomocą kołków. Pamiętaj, że otwór drzwiowy musi być o około centymetr większy od wielkości ościeżnicy, by znalazło się miejsce na piankę. Po wstawieniu skrzydła, drzwi są gotowe do użytkowania, a Ty możesz cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy.