Na szczęście czasy, kiedy wszędzie dominowały „świńskie ryjki”, umiejscowione w najdziwniejszych miejscach mieszkania i biura, można uznać za słusznie minione. Koniec z typowymi gniazdkami elektrycznymi o jednym kształcie i wymiarach, które instalowane były zawsze w jednakowy sposób, bez względu na aranżację pomieszczeń i wyposażenie. Bez względu na to, czy był to zaciszny salon ze ścianami pokrytymi wytłumiająca boazerią, czy też nowoczesne studio, z powierzchni ściany niezmiennie wystawał biały kwadracik z dwiema dziurkami, od którego ciągnęły się nieodłączne przedłużacze. Zastanówmy się zatem wspólnie, jakie gniazda elektryczne wybrać do naszego domu lub lokalu?
Gniazdko elektryczne, rodzaje
Pośród czternastu rodzajów gniazd występujących na świecie, w Polsce najczęściej mamy do czynienia z trzema:
- Typ C – gniazdko pozbawione bolca uziemiającego;
- Typ E – dwa otwory na przewody fazowy i neutralny, z bolcem uziemiającym;
- Typ F – bolec uziemiający został zastąpiony sprężystymi stykami umiejscowione w bocznych ściankach.
Gniazdko elektryczne, nowoczesny design
Dzisiaj, nie dość, że gniazdo możemy dobrać do wystroju, to jeszcze mamy do wyboru modele spełniające konkretne wymagania. Niezwykle ważnym, z punktu widzenia estetyki, jest fakt, że gniazdko elektryczne można dostosować kolorystycznie do ogólnej aranżacji pomieszczenia za pomocą barwnych ramek. Planując mieszkanie w stylu industrialnym, warto zaopatrzyć się w ramkę BASIC w kolorze satynowym, podczas gdy w art déco idealnie wkomponuje się ramka DECO złoty metalik.
Gniazdo elektryczne może być także wyposażone w odpowiednią kolorystycznie pokrywę, mamy więc do wyboru SIMON 54 z przesłonami do ramek premium, lub SEDNA z nowoczesną czerwienią.
Gniazdko elektryczne, bezpieczeństwo
W przypadku obecności małych dzieci koniecznie należy zwrócić uwagę na gniazdko elektryczne z klapką zabezpieczającą lub przesłonami uniemożliwiającymi włożenie do otworów czegokolwiek oprócz wtyczki. Przykładem takiego rozwiązania może być gniazdko elektryczne SEDNA.
Planując rozmieszczenie gniazd, dobrze jest sugerować się także ostatecznym wykończeniem pomieszczeń, dzięki czemu zyska się nie tylko dostęp do sieci energetycznej, lecz także element ozdobny spinający wystrój w aranżacyjną całość.